За първи път най-престижната награда за архитектура „Прицкер” беше връчена на китайски архитект. Името, което се вписа в историята на архитектурата със златни букви, е на Ван Шу (Wang Shu).
След Йау Минг Пей, който е американец, но е от китайски произход, призът за първи път отива при изцяло китайски архитект. Още по-впечатляващ е фактът, е че 48-годишният Ван Шу създава своите сгради единствено на територията на Китай.
По всичко изглежда, че в областта на визуалните изкуства Китай запазва челни позиции. След като азиатската държава измести превъзходството на САЩ и Великобритания от първите места на топ колекционерите на произведения на изящното изкуство, а най-скъпо продаваният художник в света също е китаец, сега идва времето, в което най-добрият архитект на планетата идва от Китай. Ван Шу ни удивлява и със своята сравнително млада възраст – той е четвъртия най-млад лауреат на наградата „Прицкер”.
Ван Шу получава университетска диплома от Технологичния институт в Нандзин, а през 1997 г. открива и свое собствено студио – „Amateur Architecture Studio” заедно със съпругата си. Шу става известен с преизползването на материалите при създаването на своите сгради. При изграждането на Историческия музей в Нинбо, той използва повече от един милион парчета от ре-употребявани камъни, тухли и керемиди. А за покрива на китайската академия за изящни изкуства в Сяншан използва повече от два милиона керемиди от разрушени традиционни къщи.
Ван ще получи своята награда на официалната церемония по връчването на наградата „Прицкер”. Тя ще се състои на 25 май в Пекин. Това събитие ще отбележи и първото връчване на тази награда в Китай.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар