115-метровата стоманена кула по дизайн на индийския скулптор Аниш Капур е най-високото произведение на монументалното изкуство във Великобритания. Металното произведение се нарича "Орбита ArcelorMittal" /ArcelorMittal Orbit/ и по думите на кмета на Лондон – Борис Джонсън, е "един от най-видните символи на летните Олимпийски игри". Свободният достъп до съоръжението ще бъде осигурен от 28 юли – един ден след откриването на Олимпиадата.
Тогава желаещите ще могат да се изкачат до стъклената наблюдателна площадка с ресторанти по два начина – със скоростни асансьори или по спираловидна "пътека", пълзяща край централната част на конструкцията.
Металната кула е висока 114.5 м (376 фута) – с 22 метра по-висока от Статуята на Свободата в Ню Йорк. От нея се открива прекрасна гледка към Олимпийския парк, неговите спортни арени и към мегаполиса.
Изграждането на "Орбита ArcelorMittal" е струвало 36 млн. долара. Голяма част от средствата за построяването й, а също и металът, бяха доставени от индийския стоманен магнат Лакшми Митал.
Пред The Independent, известният скулптор от индийски произход обясни, че идеята за това произведение идва от трансформирането и преплитането на олимпийските кръгове, но въображението на лондончани варира между вече споменатото „влакче” през „резултат от катастрофа между два крана” до „наргиле” (Hubble Bubble), както нарече творбата кметът на Лондон.
Не всички лондончани харесват творбата на Аниш Капур обаче. По този повод скулпторът казва: "и Айфеловата кула е имала много противници при построяването й, като много парижани са я смятали за чудовище. Но днес е един от най-ярките символи на Париж".
Очакванията са, че след Олимпиадата, ArcelorMittal Orbit ще привлича от около милион посетители годишно. Билетът за възрастни ще струва 15 GBP, а за деца - 7. Според Капур, обаче, след игрите тези цени трябва да паднат, защото това са „адски много пари”.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар