В Третяковската галерия беше открита изложбата „Монументи и документи”. Тя представя „нов вариант на експозицията с изкуство от 1960 до 2000 г.”, като предлага и актуални концепции за неговата интерпретация. Колекцията показва изкуството като процес на прехода от монументите на модернизма към документите на постмодернизма, от идеологическото съзнание към постидеологията на новото време.
Третяковската галерия обновява колекцията си на най-новите направления в изобразителното изкуство на всеки две години и ги представя в специални изложби, в които публиката може да види както „по-стари” образци, така и най-новите постъпления.
Историята на изкуството на XX в. може да бъде представена като история на постоянните конфликти и компромиси между монументи и документи, обобщават организаторите на изложбата.
Сега в Третяковската галерия са представени произведения на Олег Кулик, Анатоли Осмоловски, Владимир Дубосарски, Игор Мухин, Дмитрий Гутов и много други, а експозицията, разположена в зали 39-42 на „Кримски вал” 10, е съставена от раздели като „На път към синтеза на изкуствата”, „От сюрреализъм към концептуализъм”, „Тактики на изчезването в концептуалното изкуство”, „Соцарт: документи и контрамонументи”, „Фанатизми. Деконструкции”, „Подтекст(и), контекст(и), хипертекст(ове)”, „Радикален акционизъм: преки действия и крещящи монументи”, „Археология на постмодернизма” и др.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар