НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
„Руската седмица” във Великобритания (07.06.2012)

Събитието се чества „с размах” от всички най-големи аукционни къщи – „Кристис”, „Сотбис”, „МакДъгълс”, „Бонъмс”. За продажба се предлагат изключително ценни произведения на изкуството, цените за които се изчисляват с милиони.

 

Например, „Сотбис” продаде великолепния натюрморт „Камбанки” на „амазонката на руския авангард” - Наталия Гончарова, за над 4,6 милиона долара. На търговете в „Мак Дъгълс” платното на Кузма Петров-Водкин „Натюрморт. Ябълки и яйца” бе продадено за 3,6 милиона долара. „Кристис” също има свои лидери – „Жълтата султанка” на Леон Бакст намери купувач за 1,5 милиона долара, а „Испански пейзаж” на Пьотр Кончаловски е продаден за над един милион долара.

 

„Днес руското изкуство се купува основно от руснаци и граждани на ОНД,  - казва представителят на „Кристис” Алексей Тизенгаун. – И това не е за учудване, защото във всяка страна интересът към своето национално изкуство е по-висок, от колкото към чуждото. Преди 40 години, обаче, положението не бе такова”, отбелязва специалистът.

„Пазарът някога е имал много различен характер. Руснаците не предлагаха нищо извън границите си. Първото, което ме учуди, когато започнах работа в Руския отдел (тогава той беше много малък), бе, че никой не говори на руски. Купувачи бяха хора, които или имат някакви руски корени, или обичат руското изкуство, имат добър вкус и са готови да купуват прекрасни творби за стотинки. Хората купуваха сребро, предмети на Фаберже – колкото и да е странно, все дребни неща. А сега са популярни грандиозните, солидни, големи картини, а през онези времена беше почти не възможно те да бъдат продадени.

 

В края на 80-те години, с идването на епохата на преустрояването, в света рязко нарасна интересът към всичко руско. Но след разпадането на СССР този интерес забележимо спадна. И тук щафетата подхванаха самите руснаци. Днес, например, за „Портрет на княз Михаил Александрович Голицин”, нарисуван от Орест Кипренски през 1833 година в Рим, купувачът плати над един милион долара.”

 

Но времето на рекордите изглежда още не е отминало. На търговете в „Бонъмс” (на 30 май) в качеството на аукционен лот са изнесени две мащабни пана на Зинаида Серебрякова – „Флора” и „Юриспруденция”, всяка по над един милион долара. Изпълнени в античен стил за вилата на белгийски барон, те дълго време се смятаха за загубени. Но след реставриране платната са изнесени на търговете и евентуално това ще е „най-скъпата Серебрякова” в историята на аукционите на руското изкуство.

.
.
.
.
.
.
.
.
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!