НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Изложбата “Едвард Мунк: Модерното око 1900 – 1944” ще бъде показана на 28 юни в галерия Tate Modern, Лондон (19.06.2012)

На 28 юни Tate Modern във Великобритания ще представи изложбата “Едвард Мунк: Модерното око 1900 – 1944”. Експозицията включва 59 платна и 49 фотографии, заедно с 4 изключително редки филма, които Мунк снима през 30-те години на 20 век.

Изложбата проследява творчеството на Едвард Мунк в периода 1900-1944г. Това е един драматичен етап в живота и творчеството на художника и в европейската история като цяло. Изложбата цели да представи именно тази взаимовръзка между твореца и времето, в което той твори.

Както е известно, Едвард Мунк (Edvard Munch) е норвежки живописец и график, който живее и твори през периода между символизма и експресионизма в изкуството. Силно изразителният начин, по който представя страданието, дава изключително голям тласък на развитието на немския експресионизъм от ранния XX век. Поради тази причина Мунк е считан и за един от основателите на експресионизма в живописта. Неговите произведения получават широка известност още през 1890 година и служат за вдъхновение на много млади творци.

Бъдещият художник израства в норвежката столица. През 1879 година Едвард Мунк постъпва във Висшето техническо училище в Осло, но скоро след това се премества в Държавната академия за изкуства и занаяти. Посещава курсове по рисуване в Кралската школа по рисуване и е силно повлиян от видния норвежки художник Кристиан Крог.

В началото на месец май  версия на прочутата картина на Едвард Мунк "Викът" бе продадена за рекордните почти 120 млн. долара (119.9 млн. долара) на вечерния търг Impressionist & Modern Art в Ню Йорк на аукционна къща "Сотбис".

"Викът" е най-известната картина на Мунк. Както при много негови творби, той рисува няколко нейни варианта.
"Викът" е част от серия картини, наречена "Фризът на живота" (Lebensfries), в която Мунк изследва темите за живота, любовта, страха, смъртта и меланхолията. Темите от "Фризът на живота" постоянно се връщат в творчеството на Мунк в картини като "Болното дете" (1886, портрет на болната му сестра Софи), "Вампир" (1893–94), "Пепел" (1894), и "Мостът".

Тези теми са обвързани и с усложненото психическо състояние на Мунк. В края на 1908 година той получава психическо разстройство и постъпва в психиатрична клиника.   През този период продължава да рисува. През следващата година се наблюдават промени в стила му – той става много груб и рязък. В късните му картини изобилстват ярките контрастни цветове. През 1920 година Мунк развива очно заболяване и поради тази причина почти спира да рисува. Страда от маниакално-депресивна психоза.

През последното десетилетие от неговия живот творчеството му получава изключително признание и в повечето големи европейски градове се провеждат изложби с неговите творби. През 1933 година става кавалер на Големия кръст на Ордена на Свети Олаф. Едвард Мунк умира на 23 януари 1944 година в Осло.

Посетителите на настоящата изложба в Tate Modern ще имат и рядката възможност да видят последните работи на Мунк, правени докато той се бори със страшното заболяване на очите.

Как Едвард Мунк - безпощадното око на 20 век вижда действителността и как продължава да я гледа и пресъздава със своите незрящи очи? – това е екзистенциалният въпрос, който поставя тази изложба.

 

Изложбата “Едвард Мунк: Модерното око 1900-44” в Tate Modern, Лондон,  ще продължи до 14 октомври 2012 г.

 

The Scream (1893)
The Scream (1893)
The Sick Child (1907)
The Sick Child (1907)
Portrait of Friedrich Nietzsche (1906)
Portrait of Friedrich Nietzsche (1906)
Edvard Munch
Edvard Munch
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!