Сензационната новина, че в замък в Милано са открити около 100 неизвестни картини на италианския бароков художник Караваджо, гръмна в Рим. Изкуствоведите са потвърдили вече тяхната автентичност и са пресметнали, че произведенията струват над 700 млн евро.
В продължение на две години експертите са правили своите проучвания в пълна секретност, пише британският вестник „Телеграф”. Те ще публикуват електронна книга от 600 страници с репродукции и анализ на всички произведения в най-скоро време.
Работите са от ранните години на Караваджо, когато той е чиракувал в студиото на Симоне Петерцано. Произведенията са били пред очите на всички, като част от колекцията на творби, създадени в ателието на Петерцано. Сбирката се помещава в миланския замък Сфорца .
Преди две години двама от работещите изкуствоведи в замъка започнали да се вглеждат по-внимателно в произведенията и да откриват почерка на Караваджо в някои от тях. Те твърдят, че дори са намерили парче хартия с неговия автентичен подпис.
Експертите вярват, че именно в тези ранни работи е видимо развитието на стила на художника, чието рождено име е Микеланджело Мериси.
„Караваждо напуска Ломбардия (област до Милано) с огромни знания и колекция от образи, които той ще използва във всичките си следващи произведения,” – казва изкуствоведката Елена Конена.
В замъка са намерени много рисунки, които наподобяват негови по-късни работи и имат удивителни прилики с някои от неговите персонажи. Така например, може да се види скица на лице, което той по-късно повтаря в образа на Исус Христос в едно от най-известните си произведения „Вечерята в Емаус”.
Караваджо (1571-1610) e прочут и със своя избухлив характер и участия в шумни свади. Наложило му се да напусне Рим и да се крие в Сицилия, защото убил човек. По-късно, в една от пиянските кавги в Малта, той ранил рицар.
Според официалната версия той е починал от малария. Според неофициалната – е бил убит при подобна свада и тялото му било хвърлено в реката.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар