„Ashmolean Museum” в Оксфорд има по-малко от четири седмици, за да набере оставащите £595,000. До този момент са събрани 93% от необходимите £7,83 млн. за да се „спаси” шедьовъра на Едуар Мане и той да бъде достояние на публиката.
Подобни кампании са много популярни по целия свят и музеите на Острова не са изключение.
Портретът ще бъде продаден на чуждестранен купувач за колосалната сума от £28.35 млн. Но чрез частно договорена продажба, опростена от такси, той може да бъде закупен за великобританска публика, на стойност равняваща се на 25% от пазарната цена, което е именно £7.83 млн. Поради изключителната важност на картината „Heritage Lottery Fund” е подпомогнала най-щедро инициативата, дарявайки £5,9 млн. Заедно с голямата награда на Art Fund, равняваща се на £750,000, както и хиляди индивидуални дарители, кампанията вече е събрала около £7,2 млн.
Кристофър Браун, директор на музея, споделя: „Това е една от най-важните картини, създадени през 19 век. Сумата от £7.83млн. е много редуцирана и се равнява на едва 25% от истинската й пазарна стойност, и поради тази причина ще бъде огромно разочарование, ако ние не можем да съберем тази сума и произведението не може да бъде „спасено” за нацията. Значението на картината става още по-ясно от нейната история: тя бива закупена от друг велик художник – Джон Сингер Сарджент през 1884г. Закупуването на това произведение може да преобрази напълно представянето на импресионизма в Ashmolean Museum”.
Мане е един от „революционерите” в изкуството, неслугуващи на статуквото и проправящи и защитаващи своите виждания за изкуството. Той се нарежда сред един от най-важните художници на 19 век и въпреки, че с произведенията си най-често шокира публиката, той се превръща в един от най-влиятелните художници на своето време. Неговата репутация продължава да се гради и през 20 век, когато големите музеи искат да се сдобият с негови картини.
Днес много малко от неговите произведения са собственост на частни колекции, като те са предимно във Франция. Само броени негови картини се намират на Острова – те са притежание на Националната галерия, института „Курто” в Лондон, както и музеи в Кардиф, Бирмингам и Глазгоу. Ако музеят в Оксфорд се сдобие с това ценно произведение, той ще се превърне във водещ световен център за проучване на импресионизма и пост-импресионизма.
Крайният срок за набирането на сумата е 12 август 2012 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар