НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
ЮНЕСКО добави нови 26 обекта към своя лист за културно наследство (17.07.2012)

След срещата на ЮНЕСКО, която завърши преди дни  в Санкт Петърбург ( 24 юни – 6 юли), бяха добавени нови 26 културни забележителности към списъка за Световното културно наследство. За първи път са включени обекти от Палестина, Чад, Конго и Палау. Добавени са пет обекта към престижния списък, класифицирани като „природни”, един е определен като „смесен” (природен и културен), 20 – като „културни”. С тях общият брой на защитените обекти за културно наследтво става 962, от 157 държави.

16 от новите 26 културни обекти са от държави извън Северна Америка и Европа. Този ход е умишлено предприет от организацията, с цел да се балансира доминирането на обекти от Западния свят, и да се включат нови от Африка, Азия, Океания, Латинска Америка, както и арабските държави.

Към листата е вкючена първата столица на Кот дИвоар, както и китайския град  Шанду, някогашна столица по времето на управление на монголския владетел Кубилай хан.

Чад и Конго също са включени за първи път, благодарение на техните природни обекти – серия от свързани помежду си езера и национален парк, както и със  Скалистите острови на южната лагуна в Палау, където са разположени 445 гъбовидни острова, добавени към групата „смесени обекти”.

Въпреки протестите от страна на Израел, Палестина също беше включена към листата с паметници на културното наследство в опасност на ЮНЕСКО. Тя присъства с църквата „Рождество Христово” във Витлеем, която е в много тежко състояние и се нуждае от спешна реставрация. Това едно от най-важните поклоннически места в Светите земи, където се струпват милиони християни всяка година, за да почетат рожденото място на Христос. Палестина е член на ЮНЕСКО от 2011 г., което също беше остро критикувано от Израел.

Междувременно, докладите съобщаващи за продължавощото разрушение на гробници в Тимбукту, накара комисията да прибави и северен Мали към  списъка с паметници на културата  намиращи се в опасност. ЮНЕСКО остро осъди скандалните разрушения на паметници от ислямистките групи през месец май, и добави Тимбукту и гробницата на Аксия в град Гао, към списъка с паметници на културата в опасност.  

Също така бяха призовани съседните страни на Мали да помогнат за предотвратяването на незаконния трафик с артефакти и културно наследство, особено огромната колекция от древни ръкописи. Комитетът се обърна към генералния директор на ЮНЕСКО – Ирина Бокова, да създаде фонд, който да предпази културното наследство на Мали от подобно посегателство.

България присъства с 9 обекта в този списък, от които 7 са културно наследство, а 2 – природни забележителности. Сред тях са Боянската църква, Мадарския конник, Скалистите храмове край Иваново, Казанлъшката гробница, Стария град в Несебър, Рилския манастир, тракийската гробница „Свещари”, Национален парк „Пирин” и резервата „Сребърна”. От 2009 г. насам, българката Ирина Бокова е генерален директор на ЮНЕСКО.

 

Heritage of the site of Xanadu City
Heritage of the site of Xanadu City
Lake Teli
Lake Teli
Ngerukewid Islands National Wildlife Preserve
Ngerukewid Islands National Wildlife Preserve
Храмът Рождество Христово във Витлеем
Храмът Рождество Христово във Витлеем
Ирина Бокова
Ирина Бокова
Лого
Лого
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!