Френският блог „Бележки за културата” (Les Notes de Véculture) пусна аларма наскоро, когато Фейсбук премахна картината на Герхард Рихтер „Ема” от старницата на Центъра Помпиду. В музея има ретроспективна изложба на Рихтер от 6-ти Юни до 24-ти Септември и снимката в интернет беше събрала 1300 харесвания , преди мистериозно да изчезне една вечер, жертва на това, което „Les Notes de Véculture” нарича „институционално пуританство” в САЩ. След оплакването от страна на Центъра Помпиду, Фейсбук върна снимката на картината обратно в страницата на музея. Но остават въпроси по отношение на това, че Фейсбук третира различни художествени медии по различен начин.
След като в понеделник мениджърът по дигиталните проекти на Центъра Помпиду, Гонзаг Готие (Gonzague Gauthier) се оплака и в Туитър от цензурата, френската ПР агенция на Фейсбук му се обади лично да се извини. Готие каза на Арт Инфо Франция, че говорителят на агенцията обяснил как Фейсбук сбъркал живописта на Герхард Рихтер със снимка, което щеше да наруши общите условия за употреба: в сайта се допускат само голи картини и скулптури, но не и голи снимки.
Какво да се направи с това културно изключение, че Фейсбук допуска само картини и скулптури? Готие сподели изненадата си с Арт Инфо Франция, отбелязвайки, че фотографите също изобразяват разсъблечени или голи тела. „Как може да има художници, които не разполагат с правото да поставят снимки във Фейсбук? Как можем да постигнем нашата комуникационна мисия в мрежи като тази?” Центърът Помпиту предлага да обсъди тези въпроси с Фейсбук. Това все ще не е планирано, но „фейсбук остава отворен към подобни идеи” според Готие.
Това не е първият път, в който Фейсбук използва цензура, като преди се е случвало да блокира акаунтите на потребители, които са качили пикантната живопис на Густав Курбе „Произходът на Света” или е дразнил Нюйоркската Академия на Изкуствата, като периодично премахва голи произведения на изкуството от училищната им страница. Фейсбук се е извинил на училището за грешката, която е допуснал, но въпросът с картината на Кубре остава нерешен.
Френски потребител на Фейсбук в момента съди мрежата във Френски съд за нарушаване на свободата на словото, като блокира картината на Кубре от неговата страница. Условията на ползване на Фейсбук изискват каквито и да са правни действия срещу компанията да бъдат повдигани пред съда в Санта Клара, Калифорния, но адвокатът на ищеца твърди, че това е несправедливо към потребителите, които са в други страни, като Франция.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар