Стотици, дори хиляди компании в света колекционират изкуството, но малко са тези, които превръщат колекционерството в изкуство. Списание „Форбс” разкри на своите читатели кои корпорации са най-големите колекционери на произведения на изкуството в света. В списъка са включени корпорации, които правят нещо повече за изкуството от това да купуват произведения, за да украсяват стените на офисите си. За да съставят този списък, журналистите от „Форбс” са разговаряли с множество куратори, арт съветници и изкуствоведи. Техният критерий са колекции, които подобряват живота и образоват.
Някои от колекциите са менажирани от екипи от куратори, а други разчитат на външни съветници. Някои са отворени за публика, а други достъпни единствено за очите на служителите. Никоя от корпорациите обаче, не е обявила публично приблизителната цена на своята колекция.
Корпорациите като „UBS” или „Deutsche Bank” превръщат изкуството в централен момент за тяхната бизнес идентификация. „Bank of America” използва изкуството като начин за комуникация с публиката.
Една от компаниите, включени в списъка, е UBS (Обединена банка на Швейцария). Тя притежава около 35,000 произведения на съвременни и модерни художници. Нейната философия за изкуството е да се подкрепят живи артисти по време на важен етап от кариерата им. Те предпочитат да се съсредоточат върху изгряващи художници и такива, които са в средата на своята кариера. Някои от картините в колекцията са взети назаем или подарени на големи музеи като МоМА в Ню Йорк. Но, повечето от тях се намират в зони, достъпни единствено за служителите на компанията. На всяка една или две години, произведенията в колекцията се сменят, което понякога не се понася добре от служителите, които вече са свикнали с картините.
„JPMorgan Chase” има много важна колекция, която датира от времето на Дейвид Рокфелер – бащата на модерното корпоративно колекциониране, който започва програма за купуване на изкуство в „Chase Manhattan Bank” през 1959 г. За Рокфелер се смята, че е първият изпълнителен директор, който консултира изкуствоведи. Именно той започва модата за колекциониране на изкуството, което не е единствено за декорация на стените. Днес, колекцията започната от Рокфелер наброява около 30,000 произведения. Въпреки, че са представени имена като Анди Уърхол, Сол Левит или Роберт Раушенбърг, компанията се стреми да колекционира и по-непознати автори.
Най-голямата корпоративна колекция в света безспорно принадлежи на Дойче Банк (Deutsche Bank). Тя води началото си от 1979 г., когато банката иска да подпомогне млади и талантливи германски художници, но днес тя се разраства до впечатляващите 57,000 произведения на изкуството. Един от „гвоздеите” в колекцията е произведението на Герхард Рихтер „Abstrakt Bild (Faust)”, което стои в лобито на седалището на Уол Стрийт. Всеки един от етажите на сградата представя различно артистично направление, като фотографии, скулптури, рисунки, фигурални композиции. Най-долният етаж от офисите е отворен за служителите на банката, техните гости и клиенти. Веднъж месечно кураторът на колекцията организира турове през обедната почивка, които са посещавани от над 50 служители.
Една от най-изненадващите компании, които попадат в списъка, е автомобилната застрахователна компания „Progressive”. Въпреки, че естеството на компанията не приляга на авангардните произведения, които притежава, тя започва да колекционира в началото на 70-те години и вече притежава около 7,800 произведения.
Колекцията на „Bank of America” е базирана на принципа, че изкуството трябва да бъде достъпно. Тя позволява на музеи и неправителствени организации да заемат огромен брой произведения от нея и то напълно безплатно.
Група служители поставят началото на колекцията на Microsoft през 1987 г. В момента тя наброява около 5,000 произведения, разположени из 180-те сгради на компанията. Нейната насоченост е към произведения, които отразяват иновативността и креативността, характерни за Microsoft.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар