„Виждаш това, което виждаш, но какво всъщност виждаш”
Мориц Корнелис Ешер
„Soestdijk Palace” в Баарн, Холандия, бивша резиденция на кралското семейство е домакин на уникална изложба: „М. К. Ешер – Пътуване през времето”. Ще бъдат представени 80 произведения от връхната точка в неговата кариера. Ешер прекарва 13 години в Италия и над 30 в Баарн. Тази магическа изложба запознава посетителите с най-продуктивния период от кариерата на холандския художник, когато той се разхожда поне по два часа на ден из горите на Баарн.
В допълнение ще бъдат изложени много лични вещи на Ешер – неговата колекция от фотографии, позволявайки на посетителите директно да ги свържат с местата, превърнали се в източник на вдъхновение за графика. Други вещи, които са изложени са персонални артефакти, скицници и писма – възможност да надникнем в личния живот на Ешер.
Мориц Ешер (1898 – 1972) е един от най-известните графици в света. Обичан от милиони хора, той се превръща във вдъхновение за много художници. Познат е предимно със своите гравюри, литографии, мецотинто, в които смесва изкуство и сложни математически принципи. Често неговите графични листове представят невъзможни структури, етюди на безкрайността, мозаечни геометрични мотиви, които постепенно се превръщат в нещо коренно различно. От 1960 г. неговите графики са обект на много изследователски проекти и научни разработки. За изненада на всички, също през 60-те години, той е обикнат от хипитата и поп звездите, привлечени от паралелните фантастични светове, които изобразява.
Изложба, посветена на магическия свят на Ешер в Рио де Жанейро, се превърна в най-посещаваната временна експозиция за 2011 г., привлякла 573,000 посетители.
Изложбата на Ешер ще бъде отворена до 28 октомври, като през цялото време ще бъдат организирани разнообразни уъркшопове и различни занимания, посветени на Ешер и пътуването през времето.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар