Изложбата, която винаги заема павилионите в Джардини и Арсенала във Венеция, ще се проведе от 29 август до 25 ноември 2012г.
Когато японската архитектка Кадзуйо Седзима (Kazuyo Sejima) беше назначена за директор на миналогодишното Международно архитектурно биенале във Венеция, тя прекъсна серия от четири поредни години, в които критици, куратори и академици задаваха тона на престижното събитие. Президентът на биеналето Паоло Барата (Paolo Baratta) обяви, че е време то да се върне в ръцете на архитектите.
За арт директор тази година отново е избран архитект - британският модернист Дейвид Чипърфилд (David Chipperfield), който обаче представя изложба с 69 проекта, дело на архитекти, фотографи, художници, критици и учени. Темата „Общ език” провокира много оригинални инсталации, създадени специално за биеналето от 119-те участници от 55 държави. За пръв път участват Ангола, Косово, Кувейт и Перу.
Акцентът е върху това, което е общо. Първоначалните участници са помолени да поканят сътрудници, за да обединят силите си в общ проект, създавайки мрежа от архитекти, учени, фотографи и критици, чиито различаващи се гледни точки изненадват и предизвикват публиката. Например, световноизвестният архитект Норман Фостър работи заедно с испанската художничка Мариса Гонзалес (Marisa Gonzales) и немския визуален артист и фотограф Андреас Гурски (Andreas Gursky).
Техният общ проект в централния павилион е посветен на сградата на HSBC Bank, която е построена от Фостър, в Хонг Конг в началото на осемдесетте години и оттогава се е превърнала в център за различни социални дейности. В павилиона има модел на банката и оригиналните рисунки на архитекта, снимка Андреас Гурски "Хонконг банка" и видеоарт от Мариса Гонзалес.
Италианската палата, чийто куратор е архитектът Лука Зеви (Luca Zevi), създадена като проект на Министерството на културното наследство и дейности, представя иновативна италианска архитектура във връзка с устойчивото, екологично развитие на околната среда и уважение към земята.
„Преди всичко, целта на изложбата „Общ език” е да се утвърди съществуването на архитектурна култура, не само на единични таланти, а на богатство от разнообразни идеи, обединени в една обща история, общи амбиции, общи затруднения и идеали....Архитектурата се превръща в изкуство - нещо, което отивате да видите, без да живеете в него, а ние прекарваме 90% от времето си в лошо проектирани жилищни блокове и молове. ", казва Дейвид Чипърфилд.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар