С творческия директор на „Шанел” - Карл Лагерфелд, като сценограф, парижкото биенале за антики през септември обещава да е модерен празник за сетивата.
От римски монети до мебели Ар деко и шедьоври на импресионизма, Biennale des Antiquares е един от най-престижните панаири, който събира съкровище от редки и ценни обекти и произведения на изкуството. Някои от акцентите са картините „Зимен пейзаж с капан за птици” и „Посещение на фермата” на Питър Брьогел Младши, доскоро загубената „Тайнственият брак на Света Катерина от Александрия” на Франциско Сурбаран и натюрморт на Пол Сезан. Публиката ще може да види и махагонов скрин от Франсоа Лине, който е показан за пръв път през 1904г. на Световния панаир в Мисури. Тази година в биеналето за антики участват 150 търговци, очакват се 90,000 посетители за десетте дни от 14 до 23 септември 2012г.
В 26-тото издание организаторите от Националния съюз на антикварите канят световноизвестния моден дизайнер и колекционер на красиви и скъпи предмети Карл Лагерфелд за декоратор на биеналето в Гран Пале, сградата, построена за Световното изложение във Франция през 1900г.. Под централния стъклен купол Лагерфелд ще инсталира балон с горещ въздух – препратка към първото въздушно представление, състояло се в големия дворец през 1909г.. Също така балонът ще е и емблемата на биеналето. Освен всичко това, в големия кош ще има бар, където посетителите могат да си вземат питие.
Като фон за хилядите произведения на изкуството, Лагерфелд използва мащабни рисунки на парижките забележителности, както и макет на бутиците и елегантните аркади на rue de Rivoli, който ще подслони изложбата в Гран Пале. Сложният проект е резултат от това, че Лагерфелд добре познава сградата, която често използва за модните дефилета на „Шанел”. Самият той казва, че с проекта иска да напомни за Бел Епок, но не и да го пресъздава отново.
Панаирът не винаги е бил толкова бляскав. Първото издание през 1956г. се състои в Palais des Expositions – напомняща повече на склад. Седем години по-късно френският писател и културен министър тогава Андре Малро създава първото международно биенале в Гран Пале. Почти веднага събитието става централно за френски и чуждестранни антиквари, търговци на антики, декоратори, бижутери и собственици на книжарници. През годините като декоратори на изложбата са канени творци като френският архитект Жан Мишел Уимот, италианският оперен режисьор и сценограф Пиер Луиджи Пизи и модният дизайнер Кристиан Лакроа.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар