На 21 септември в Ню Йорк Sotheby’s организира търг за съвременно изкуство, който ще включва произведения на някои от най-известните художници от следвоенния период до днес – Уейд Гайтон (Wade Guyton), Шарлин фон Хейл (Charline von Heyl) и японската авангардистка Яйои Кусама (Yayoi Kusama) са част от имената. Сред 381 работи с начални цени от $5,000 до $300,000 има неща, както за ценители, така и за начинаещи колекционери, търсещи изгряващи художници или утвърдени имена, като например Анди Уорхол. Всички произведения могат да бъдат видяни в централния офис на Sotheby’s в Ню Йорк от 14 септември.
В момента в голяма изложба в музея на американското изкуство "Уитни" Яйои Кусама е представена от три творби в търга, включително „Безкрайни мрежи” (Розово). Мрежите в композицията символизират травма от детството и изобразяват халюцинации, които художничката преживява и които нарушават визуалните й модели. Това произведение, създадено през 1990 г., е доказателство за трайността на този мотив в работите й.
Сред акцентите на търга е и американският художник Уейн Тибо (Wayne Thiebaud), чиято „Deviled Eggs”, се очаква да достигне цена от $350,000. Свързваният с поп арта художник нахлува на Ню Йоркската арт сцена в началото на 60-те с неговите разкошни работи, изобразяващи сладкиши, торти, пайове, хамбургери, печено говеждо, и като в тази картина - пикантни яйца. Всеки негов натюрморт е представен като празник на асортимента храни, консумирани от американската средна класа. Това класическо платно е от 1962 г., същата година Тибо прави първата си самостоятелна изложба в Ню Йорк, повратен момент в неговата кариера.
Елегантната живопис на Марк Гротян (Mark Grotjahn) „Без заглавие” (Синя пеперуда, 2001г.) се очаква да бъде продадена за $450,000, като една от най-значителните творби на художника. Гротян е известен с обширното изследване на мотива за пеперудата, в работата има три вътрешни ленти, които оформят "тялото" на живописна пеперуда и са определени от специалистите, като една от най-интересните черти на композицията.
Един от най-известните млади художници на 21 век е концептуалистът Уейд Гайтон, който оспорва нашата представа за това какво означава да се постави пигмент върху платно, като оставя четката и прави творбите си с помощта на настолен мастилено-струен принтер. Неговата най-позната иконография е буквата Х в черно (оценена на приблизително $200, 000). Настоящата творба се появява на пазара в ключов момент, когато художникът ще има ретроспективна изложба в музея "Уитни" на американското изкуство през октомври тази година.
С очаквана цена от $450,000 е „Без заглавие” от съвременния немски живописец Алберт Оелен. Картината представлява зашеметяваща монохромна живопис от неговите Computer Paintings . Също като Гайтон, той изпълнява тази картина повече с помощта на мишката, Photoshop и мастилено-струйни плотери, отколкото традиционните четки, масло и платно. По-късно Оелен рисува по цифровите изображения с помощта на акрилни и маслени бои.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар