Първата, многожанровата сбирка от творби е с дарения, направени от значими автори от родното и световното изкуства. Наречена "...ЗА ДА ТЕ ИМА И СЛЕД ТЕБ ДОРИ!" експозицията е своеобразен поклон на благодарност към тези дарители на Дома. Тя представя 82 творби от различни техники и насоки на 18 творци-дарители от Турция, Германия, Австрия, Финландия, Дания, САЩ, Корея, Япония и България. Техните имена отекват силно в историята на музея.
Част от изложените творци са носители на Голямата награда "ЗЛАТНИЯТ ЕЗИП" - Кумнам Бек (Корея), Юджи Хирацука (САЩ), Кацуро Накаи (Япония), Джан Гьокнил (Турция), Бернхард Холеман (Австрия) и проф. Георги Чапкънов.
Друга част са имали привилегията да покажат самостоятелни изложби в Дома - Емил Попгенчев, Спартак Паскалевски, проф. Румен Скорчев и Петранка Кац (България), Сусуму Ендо (Япония), Кристина Лехтонен (Финландия), Гертруде Дегенхард (Германия) и Келд Мозехолм (Дания). Сред големите български дарители изпъкват и имената на Борис Димовски, Тодор Цонев, Валери Лютов и Татяна Пешева.
Другата колекция от творби е на забележителни български и чуждестранни художници в областта на живописта, скулптурата, карикатурата и графиката. Тя е специално сформирана във връзка с 40-годишнината на Дома на хумора и сатирата и отразява жанровото богатство на интерпретации на комичното, които се съхраняват в съкровищницата на музея - неговия основен фонд "Хумор на народите". Не е случайно и съвпадението между броя на подбраните автори и броя на годините, навързали броеницата на историята на Дома.
Представени са 21 живописци от България, Украйна, Германия, Унгария, Норвегия, Финландия и Уругвай. Очевидна е приемствеността в използване средствата на хумора и сатирата в българската живописна школа - от класиците Стоян Венев и Златю Бояджиев до съвременните художници Ради Неделчев, Джемал Емурлов, Коста Форев, Кеазим Исинов, Юри Буков, Георги Трифонов, Емил Стойчев, Румен Гашаров, Никола Николов и други. Част от тях отдавна са в отвъдния, по-добрия свят, но творбите им остават да блестят с индивидуалния си колорит, образност и прозрение за времето, в което са създавани.
Изложбата отрежда достойно място на 11 знакови скулптури от музейния фонд, чиито автори са лауреати от различни издания на Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата. Впечатляваща е групата български майстори на сатиричната пластика: проф. Георги Чапкънов, Министърът на културата Вежди Рашидов, Пламен Братанов, Димитър Рашков, както и последният носител на Голямата награда "ЗЛАТНИЯТ ЕЗОП" - габровецът Георги Балабанов. Сред изложените чуждестранни скулптори се нареждат Густав Палфи (Унгария), Келд Мозехолм (Дания), Урсула Райндел и Волф Конше (Германия).
Обособените в музейния фонд "Хумор на народите" раздели карикатура, графика и рисунка са представени 20 великолепни произведения - неповторими по тематика, но впечатляващи по художествено изпълнение и внушение. Ето имената на някои от тези 10 майстори на карикатурата и графика, чието творчество напълно защитава термина "изящни изкуства": Адолф Борн (Чехия), Пламен Пенов, Галина Павлова и Захари Каменов (България), Симо Ханула (Финландия), Антъни Дейвид (Северна Ирландия, Михаил Сажаев (Русия) и други.
Изложбата "40 Майстори на комичното" е като малка, ала ярко блестяща перла в ковчежето с богатство, което се пази в Дома на хумора и сатирата в Габрово.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар