Миналата седмица Германия се сбогува с една от своите най-емблематични сгради – Кунстхаус Тахелес (Kunsthaus Tacheles). Мнозина определиха това събитие като края на една ера за алтернативната сцена на изкуството. След 22 години властите затвориха изписаната в графити, изпаднала в дълбоки дългове и бомбардирана сграда, намиращата се в район Мите на Берлин. Тя беше „превзета” от независими артисти след падането на Берлинската стена. Сградата има богата история и в последните години се превърна в главна туристическа атракция. Построена като универсален магазин, тя бива превърната в нацистки щаб, докато в нея не се настанят свободомислещи берлински артисти. До днес тя символизираше трансформацията на Берлин.
„Погребалният марш” на сградата се проведе на 4-ти септември, когато последните останали артисти в нея предадоха мирно ключовете на сградата на законните им собственици. Те отключваха историческата постройка, създадена през 1907-08г. като шопинг център, помещаващ се на 5 етажа и 9,000 кв. м. Входовете й са свързвали две от главните пътни артерии на града, което прави сградата единствения подобен пример за такава архитектура в Европа.
Огромната сграда поглъща 7 млн. германски марки, което принуждава акционерите да обявят банкрут само шест месеца след отварянето й. Сградата бива наета и използвана като универсален магазин до 1914г., когато е разпродадена на дялове поради започването на Първата световна война.
През 30-те години започва нова страница от историята на сградата – тя се превръща в шоурум на електрическа компания, а след това първата германска телевизия предава от нея.
По-късно сградата става щаб на тайните служби на нацистка Германия, като в нея са държани френски военнопленици. За целта прозорците на атика били замазани. Сградата е пострадала тежко от бомбардировките по време на Втората световна война. Тя остава в такъв вид и по времето на комунизма, като през 80-те е обявена за събаряне. Куполът е съборен, а по-голямата част от сградата е планирана за събаряне през април 1990 г. Веднага след като Берлинската стена пада, артисти превземат сградата и се настаняват трайно в нея. Артистични активистки групи обявяват пространството, намиращо се в еврейския квартал, за културен център и го кръщават „Тахелес”, което на идишки означава „да разкрия”.
Проектът е одобрен от всички и градската управа решава да отложи събарянето на сградата, като я обявява за историческа забележителност. През 1998 г. артистите подписват договор със собственика GmBH да наемат сградата за още 10 години. След като това време изтича, сградата е продадена на HSH Nordbank, които нямат търпение да изгонят всички артисти от нея.
Междувременно сградата бива изрисувана в ярки цветове и в нея се намират няколко скулптури от намерени обекти, както и кино, перформънс център, работилници, и изложбени пространства. Само през последната година „Тахелес” беше посетен от 400,000 туристи.
Преди 20 години никой не си е представял, че централният район на Берлин – Мите, ще изглежда по този начин. В момента той е един от най-привлекателните райони, с модерни и скъпи ресторанти, дизайнерски магазини и апартаменти, продаващи се за €10,000 квадратния метър. „Bloomberg” съобщи, че сградата се помещава върху територия, която е три пъти по-голяма от площта, на която е Емпайър Стейт Билдинг в Ню Йорк.
С години артистите напразно протестираха срещу банкерите, оплакваха се на градската управа, подписваха петиции и прочие. Днес лицето на това, което представляваше берлинската бохемия, вече завинаги ще изчезне. На нейно място най-вероятно ще бъдат построени модерни апартаменти.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар