Всичко си има и своята тъмна страна или с други думи – няма ден без нощ. Романтизмът е най-интелектуалната ера на всички времена и се разпространява както в литературата, така и в музиката и изкуството. Той се заражда непосредствено след Просвещението, когато мнозина са разочаровани от неговите постижения. Едно от тези „постижения” е Френската революция, първоначално смятана за зората на Новата ера, в края на XVIII век. Последвалият кървав терор и война донасят единствено страдание и болка, което рефлектира върху социалния ред в голяма част от Европа.
Разочарованието е огромно и първоначалният ентусиазъм от Просвещението сега се проявява в своя тъмен аспект и жестокост. Млади литератори и артисти се обръщат към другата страна на Разума. Ужасното, чудатото и гротесково взимат превес над красивото и непорочното. Легендите и приказките се превръщат в привлекателни и очарователни, допълнени от огромния интерес, който се събужда към Средновековието, измествайки идеала от Античността. Селото и непознатите местности стават все по-привлекателни за младите артисти и писатели. Светлината и ведростта на деня се измества от мъглата и мистерията на нощта.
Музеят „Städel” във Франкфурт си е поставил за задача да представи нагледно другата страна на романтизма. Кулминацията от този огромен труд и ентусиазъм е изложбата „Тъмната страна на романтизма: от Гоя да Макс Ернст”. Тя се провежда в най-подходящото за това време от годината, есента, когато ведростта и веселието на лятото са изместени от студенината и мрака на есента.
Това е първата изложба в Германия, която се фокусира върху тъмния аспект на романтизма и неговото наследство, който повлиява на символизма и сюрреализма. В нея ще бъдат включени над 200 картини, скулптури, графични листове, фотографии и филми, които представят прехласването на художниците по мрачното, потайното и злото.
Част от шедьоврите, включени в изложбата, принадлежат на музея, като важни произведения на Франциско Гоя, Йожен Дьолакроа, Франц фон Щук и Макс Ернст. Те ще послужат за отправни точки в изложбата. Много заети произведения от международни колекции и музеи също са представени, предоставени от музея „Орсе”, Лувъра, музея Прадо в Мадрид и Арт института в Чикаго.
Представени са произведения на Гоя, Йохан Фюзли, Уилям Блейк, Теодор Жерико, Йожен Дьолакроа, както и Каспар Давид Фридрих, които са лицето на романтизма, който към края на XVIII век вече е превзел цяла Европа. Артистите от ХХ век като Салвадор Дали, Рене Магрит, Паул Клее, Макс Ернст също продължават да мислят и творят в тази насока.
Тези творби са свързани със самотата и меланхолията, страстите и смъртта, ужаса и ирационалността на сънищата.
Изложбата ще продължи до 20-ти януари 2013г. След като бъде представена във Франкфурт, ще отпътува за музея „Орсе” в Париж.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар