Музеят за история на изкуството във Виена (Kunsthistorisches Museum Wien) представя една особено любопитна изложба, чийто куратор е световноизвестният американски художник Ед Ръша (Ed Ruscha). Експозицията носи наименованието „Древните откраднаха нашите велики идеи”. Това e първата от поредицата изложби, в които музеят ще кани международно признати художници, които ще могат да работят с неговата изключително богата колекция от древно и класическо изкуство.
Ед Ръша е безспорен авторитет в съвременното изобразително изкуство и един от най-значимите творци на нашето време. Той е роден на 16 декември 1937 г. в Омаха, щата Небраска. През 1956 г. семейството му се премества в Лос Анджелис, където бъдещият художник завършва Chouinard Art Institute. В началото на своята кариера той сътрудничи на арт групата Ferus Gallery и става известен с живописните си работи, колажите и фотографиите си.
През 1962 г., заедно с Рой Лихтенщайн, Анди Уорхол, Уейн Тибо и др., участва в историческата изложба New Painting of Common Objects в Pasadena Museum of Art. Това е първата изложба в Америка, съставена от творби в стил Поп арт, неин куратор е легендарният Уолтър „Чико” Хопс. В началото на 70-те години Ръша дебютира в галерията на прочутия Лео Кастели в Ню Йорк. Изложбата му е последвана от ангажименти в най-престижните галерии и музеи в цял свят. През 2005 г. художникът представя Съединените щати на 51-то Венецианско биенале.
Ръша посещава Виена и Kunsthistorisches Museum за първи път през 1961 г. Петдесет години по-късно той е поканен от музея да се върне, за да се срещне с неговите куратори и опознае колекцията. Резултатът от това посещение е изложбата „Древните откраднаха нашите велики идеи”, за която художникът е подбрал лично всеки обект.
Отделени от обичайния си контекст и експонирани заедно с напълно неочаквани творби, произведенията говорят с нови гласове, казват организаторите на изложбата. Ръша разкрива непознати аспекти на иначе познати експонати и така насърчава посетителите да разгледат отново и отново творбите, които смятат, че познават добре. В същото време, артистът хвърля светлина и върху своята работа, върху начина си на мислене и решенията, които е трябвало да взема при подбора на експозицията.
В изложбата, съставена основно от колекциите на Картинната галерия и на прочутата Kunstkammer, която през февруари 2013 г. ще отвори врати след 10-годишен ремонт, „съжителстват” различни като предназначение и като характер обекти и художествени произведения - някои от тях взети назаем от Schloss Ambras и Природонаучния музей във Виена (Naturhistorische Museum).
В залата са подредени сфери от планински кристал - Cooling Balls, изработени през XVI-XVII в.; два живописни портрета от Рубенс; битовият пейзаж „Детски игри” от Питер Брьогел Стари; виенска книга от първата четвърт на XV в. - Wiener Musterbuch, съдържаща 56 цветни рисунки с акценти от сребърна игла; препариран койот; апокалиптичното платно на Йеронимус Бош „Христос в чистилището”; стъкленици с влечуги; рисунката Wanze (1967), предоставена от The Buck Collection в Калифорния, за която Ед Ръша използва барут, сух пигмент и графит и много други произведения.
Изложбата „Древните откраднаха нашите велики идеи” на Ед Ръша може да бъде видяна до 2 декември 2012 г. в Kunsthistorisches Museum, Виена.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар