Точно преди 200 години, на 22-ри август, швейцарският изследовател Йохан Лудвиг Буркхард открива прелестен „забравен” град в йорданската пустиня – Петра. За тази цел обаче, той използва хитрост.
Дълго време Петра била известна само за местните. В западния свят се знаело за нея само от древните ръкописи. Йохан Лудвиг Буркхард учи в Лайпциг, преди да отиде в Англия през 1806г. В университета в Кеймбридж той научава арабски, като взима курсове по медицина, археология и минералогия.
След това отива в Йордания, като се представя за индийски търговец на име шейх Ибрахим. Само по този начин ориенталистът успява да спечели доверието на местните, които смятат, че хората от Запада са тук, за да плячкосват богатства. Буркхард наема местен бедуин, който да му покаже Вади Муса (Долината на Моисей). В замяна му подарява конска подкова. По този начин през 1812г. за първи път крак на западен изследовател стъпва в древния каменен град – Петра. Той е първият европеец, който вижда града, скрит за Европа в продължение на хилядолетие.
Йохан Лудвиг Буркхард, роден в Базел, се смята и за откривателя за местния туризъм в Петра. Днес хората от Йордания го почитат почти като национален герой. Въпреки, че ценни съкровища от благородни метали в Петра няма, архитектурата на града е тази, която кара милиони туристи по света да посещават Йордания всяка година, да пропътуват 200 км. път през пустинята, за да се насладят на чудесата на „града, изсечен от камък” – Петра. Това е и най-скъпият музей на открито в света, като входът за него е $120.
„Antikenmuseum” в Базел празнува 200 години от откриването на Петра, показвайки над 150 древни артефакти от града, сред които са скулптури, релефи, керамика, бижута, както и писма и документи на Буркхард. Ще бъде представена и виртуална реконструкция на фреските от набатейска вила с гробен комплекс.
Изложбата показва и изкуство от Петра, създадено в типичния гръцко-римски стил, който би впечатлил с формите си всеки абстракционист. Повечето от артефактите са взети назаем от Йорданския музей в Аман и Археологическия музей в Петра. Посетителите също така ще научат как точно набатеите успели да построят този приказен град в скалите. Те ще разбират повече и за тяхната писменост, както и какви божества почитали.
Днес все още швейцарски учени продължават да изучават Петра.
Петра просъществува от IVв.пр.Хр. до около II в.сл.Хр. Градът е населяван от набатеите, които го превръщат в столица на тяхната държава. Градът е скрит в скали, като цялата архитектура е изсечена в тях. Поради тази причина е и много трудно превземаем. Удивителна е мрежата от канали и тръби, които са снабдявали града с чиста питейна вода. В него търговията процъфтявала, а гръцките пътешественици разнасяли легенди за богатството и разкоша на града.
Изложбата „Петра: Чудо в пустинята” ще продължи до 13-ти март 2013г. Тя се провежда в „Antikenmuseum” в Базел, Швейцария. Посетителите дори имат възможност да се превърнат в истински изследователи и да тръгнат по стъпките на шейх Ибрахим, като с компас в ръка те ще разплитат загадки и пъзели.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар