Въпросните керамични плочки са били откраднати в края на XIX век. Те се намирали в историческа османска джамия в Истанбул и били част от 12-метрова мозайка. Тя е изцяло възстановена от Лувъра и е едно от ключовите произведения в изложбата. Турски вестник съобщи, че плочките са откраднати от историческата джамия „Пияле Паша” в Истанбул, построена от известния османски архитект Мимар Синан в чест на везира и великия адмирал Пияле Мехмед Паша. Тя е била създадена в периода 1565 – 1573 г.
От Лувъра вече нееднократно заявиха, че мозайката била или дарена или закупена между 1871 – 1940 г. и то при условия, които са изцяло легални и следват законите за онова време. Този спор тече вече месец, като в края на миналата седмица, френското правителство заяви, че все още няма официално искане от Анкара. Няколко дни по-късно, то вече е налице.
Турция също така от известно време се опитва да си върне и плочките от гробницата на султан Селим II, датираща от XVI век. Бившият турски министър на културата обаче, отказва това искане.
Сегашният министър се надява, че официалните преговори с френското правителство и борда, контролиращ турските музеи, ще бъдат плодотворни и ще бъде разрешен проблема.
Новото крило за ислямско изкуство в Лувъра отвори врати през септември и в него се помещават над 3,000 произведения на изкуството, датиращи от VII до XIX век.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар