Експозицията е съставена от 340 произведения, поръчани от император Максимилиан I, който бил изключителен почитател на творчеството на германския художник Албрехт Дюрер – най-яркия представител на Северния Ренесанс.
В прочутия виенски музей се намират много от най-известните образци, създадени с цел да пропагандират и възвеличават управлението на императора на Свещената римска империя. За да бъде представено по-широко изкуството от този период, в „Албертина” са изложени и значими творби от престижните колекции на музеи като „Метрополитън”, Кабинета на гравюрата в Берлин (Kupferstichkabinett) и Музеят за история на изкуството (Kunsthistorisches Museum) във Виена.
В първоначалния си вид „Триумфалното шествие”, която е своеобразен художествен център на експозицията, била съставена от 109 голямоформатни листа с дължина около 100 м, изпълнени с великолепни рисунки на конници, разкошни впрягове, горди пехотинци. За съжаление от тази уникална творба са запазени само листовете от № 49 до № 109.
Император Максимилиян I е смятан за най-блестящия владетел от династията на Хабсбургите, управлявала различни държави в Европа и Америка от 1278 г. до 1918 г. Той бил не само „последният рицар”, но и владеел майсторски изкуството на „саморекламата”, за което му помагали най-добрите художници на неговото време, начело с Албрехт Дюрер, чийто гениални гравюри и акварели сега показва изложбата. Със средствата на живописта, графиката, скулптурата и на различни приложни изкуства, императорът успял да „издигне” величествен паметник на себе си и на своята династия. Австрийският ерцхерцог бил първият регент, който целенасочено използвал поръчаните от него произведения за целите на пропагандата.
Изложбата в „Албертина” представя истински шедьоври на ренесансовото изкуство, сред които са монументалната гравюра върху дърво „Арка на славата”от 1515 г., проекти на книгите „Благомисъл”,, „Белият крал” и „Фрейдал”, работи на Ханс Бургмайр - като графиката „Свети Георги” от 1518 г.; Бренхард Щригел - изключителният портрет „Семейството на император Максимилиян I” 1515-1520г.; Никлас Рейзер - забележителният портрет на първата съпруга на императора „Мария Бургундска” от 1500 г.; Бернард ван Орлей - „Ерцхерцогиня Маргарете Австрийска като вдовица” и много други.
През XIX в. наричат Максимилиян I „Последният рицар”, тъй като той е сред пионерите на общоевропейското възраждане на рицарството. Част от великолепието на неговата епоха може да бъде видяно до 6 януари 2013 г. в изложбата „Император Максимилиян I (1459-1519) и изкуството от времето на Дюрер”.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар