Списание Форбс публикува своята годишна класация на най-добрите арт дилъри в Америка на 2012-а заедно с годишните приходи на галериите им. Ето ранг листата според икономистите:
10. На десето място е 74-годишният венецуелец Уилям Аквавела. Специално за списанието Аквавела позира със своя приятел медийния милиардер Густаво Чизнерос. Галериите Аквавела се намират из цяла Америка, те са основани от бащата на Уилям през 1921 г. Оттогава до днес салоните за изкуство не спират своя победоносен поход на пазара. Галерии Аквавела са фокусирани върху изкупуване и продажба на живопис – сред техните „удари” са произведения на Моне, Ротко, Дега, а от съвременните артисти – Лушиан Фройд. Годишният им приход за 2012 е $ 400 млн.
9. Девета е 77-годишната Барбара Гладстон, основателка на галериите Гладстон. Силата им е в съвременни артисти от ранга на Аниш Капур, Матю Барни, Гари Хил, Алигиеро Боети. Годишният им приход за 2012 е $ 100 млн.
8. Осма в класацията е Паула Купър, на 74 години. През 60-те тя започва да ръководи своя галерия в Западен Бродуей, посветена на изкуство, което до този момент всички смятат за непродаваемо - нео авангард. В момента Купър се радва на годишен приход от $ 100 млн. долара и е идол на всички дами, които искат да се занимават с галерийно дело.
7. На седмо място е двойката Доминик Леви и Робърт Минухин. Те са собственици на галерии L&M с приход за 2012 от $ 275 млн. 44 годишната Доминик е бивш директор на Международния отдел на аукционна къща „Кристис”, където натрупва достатъчно пазарен опит, преди да се заеме със собствен салон. Бизнес-партньорът й Минухин (77г.) пък е бил пазарен анализатор в продължение на 33 години. Двамата заедно правят един наистина трудно победим тим.
6. 49-годишният Матю Маркс започва кариерата си през 1991г. с галерия на „Мадисън Авеню”, Ню Йорк. Първоначално салонът се занимава с представяне и търговия на рисунки и никак не изглежда обещаващ. 20 години по-късно обаче, в него се продават някои от най-горещите имена на „Кристис” и „Сотбис” – като Джаспър Джонс, Елсуърт Кели, Нан Голдин, Брайс Мардън. През 2012 реализира $ 100 млн. долара печалба.
5. В средата на ранглистата е 84-годишната Мариан Гудман. Никой не се съмнява, че в продължение на десетилетия крехката Мариан е гранд дамата на пазара на изкуство. Безпогрешен вкус, фини обноски и чувство за социална справедливост определят нейната галерия като една от най-добрите в САЩ. Сред авторите, които й се доверяват, са Герхард Рихтер, Томас Струт, Марсел Брудхаърс, а приходите за 2012 възлизат на $ 150 млн.
4. 42-годишният Айвън Уирт се преселва от Цюрих в Америка през 2009 г. Оттогава досега успехът не му изневярява нито за миг и през 2012 приходът на галерията е $ 225 млн.
3. 74-годишният Арни Глимчър, ръководител на галерия „Пейс” (Pace), е на трето място в американската ранг листа с респектиращ приход от $ 450 млн. Арни издигна своята империя чрез залагане на някои от най-продаваните имена в гилдията. И макар успехът му да сигурен за момента, мнозина смятат, че бъдещето на „Пейс” е под съмнение, тъй като 42-годишният му син се готви да заеме мястото на баща си съвсем скоро.
2. На второ място е роденият в Германия Дейвид Цвирнер. Арт търговецът е сред най-умелите комбинатори на пазара и успява да пласира както млади и непознати имена /например Адел Абдесемет/, така и старите звезди на постмодернизма – Доналд Джъд, Дан Флавин. Дейвид не се отказва и от модернистите, които са сред най-скъпите автори в света. Въпреки че, приходите му за 2012 са „едва” $ 225 млн., според упоритите слухове в нюйоркските арт среди, той е най-силният конкурент на Лари Гагосиан, дилърът, който отново заема първото място в ранг листата.
1. 67-годишният Гагосиан е реализирал $ 925 млн. приход през 2012. На снимката за Форбс той позира с един от най-доходоносните си автори – Джеф Кунс. В началото на кариерата си, Гагосиан бе смятан едва ли не за клоун от сериозните арт дилъри – Лари залагаше на кичозни плакати от ранния Лос Анжелис. В момента той работи не само с някои от най-скъпите автори в света, но единствено на неговата галерия се доверяват и някои милиардери като С. И. Нюхаус и Ели Броуд.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар