Огромен килим, който се рее във въздуха сякаш полюшван от бриза, покрива двора Висконти, където се намира най-новото крило на Лувъра, посветено на ислямското изкуство. Килимът се носи на 12 метра във въздуха и изобразява традиционен арабски десен. Алуминиев в основата си, той е облечен в коноп и изглежда досущ като изтъкан на стан.
„Развълнуваният” покрив е лек и ефирен и напомня за приказките за „летящото килимче”, но всъщност е изключителен архитектурен и инженерен подвиг, пишат от списание „Wired”. Зад него се крият сложни изчисления и четиригодишен труд на архитектите Марио Белини и Руди Рикоти. 120- тонният килим заема площ от 2 000 кв. метра. Той е поддържан в небето от осем кръгли колони. „Този покрив никога нямаше да се осъществи без 3D моделирани и съвременни технологии”, разкрива Марио Белини.
Под килима са подредени допълнителни 3000 произведения на ислямското изкуство, за които досега нямаше място в музея. Покривът пропуска слънчевите лъчи, но ги пречупва и омекотява, така че дори обектите, чувствителни към светлината, са защитени. Килимът дава усещане за небе, облак и свободно реене. Освен това той символизира ислямската традиция, от векове свързана с тъканите. Поставен на 12 метра височина, този покрив е изчислен така, че не скрива от зрителите историческите фасади от ХVІІ и ХІХ век, които красят тази част на Лувъра.
Решението да се направи галерия за ислямско изкуство в Лувъра датира от 2003 г. и бе идея на тогавашния президент Жак Ширак. Преди четири години архитектурният конкурс бе спечелен от Белини и Рикоти. Лувърът притежава около 10 000 ислямски произведения, от които 4300 са в новата изложба. Една голяма част от тях представя изкуството на гоблена и килима.
Строежът на галерията струваше 56 млн. евро, а основен спонсор бе принц Алуалид.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар