Собственичката на първата галерия за модерно изкуство в Русия направи собствена изложба
Изисканият стил и изострените форми, играта със смисъла и културните традиции – всичко това отличава изкуството на една от най-известните руски художнички, независимо дали това е скулптура, живопис или графика. В творчеството си тя изследва и засяга глобални теми – самотата, мястото на жената в света, религиозни проблеми, но всичко това го прави много деликатно. Нещо повече, формата, в която авторът предлага своите концепции, е толкова прекрасна, че всички „съмнителни” или „опасни” въпроси, които могат да възникнат у излишно придирчивите зрители, изчезват от само себе си.
„Щастливи сме да организираме тази изложба”, каза в интервю за „Гласът на Русия” директорът на Московския музей за съвременно изкуство Василий Церетели. „На нея са представени последните произведения на Айдан Салахова. Това е своеобразен резултат на творчеството й. Изложбата се получи много интересна и привлекателна и съдейки по отзивите ще завърши с голям успех.”
„Айдан Салахова е изключителен художник”, отбеляза изкуствоведът Андрей Толстой. „Тя е успяла да обедини в себе си качеството на уникален творец и делови човек. Трябва да напомним, че тя е съучредител на първата галерия на съвременното изкуство в Русия, която така и се наричаше – „Първата галерия”. Галерията й беше упешна много време, но сега Айдан е решила да се занимава със собственото си творчество и както ми се струва, тя с това творчество се занимава просто блестящо”.
Разбира се, при задълбочено запознаване с произведенията на Айдан Салахова възникват определени паралели. Например, могат да се видят източни теми и препращане към творбите на майсторите от епохата на Възраждането. В скулптурите си тя умело съчетава черния и белия мрамор - те се отличават с изящно проработване и удивително чувство за материала – което във века на съвременните технологии и 3D на принтерите се среща много рядко.
„Айдан има и точен избор на темата – тя успешно балансира на границата на женствеността и скрития еротизъм. Това се отнася и до темата за религиозните забрани, които дават своя отпечатък на образа на жената в ислямското изкуство. Произведенията на Айдан не могат да не предизвикват възхищение и богат спектър от асоциации и емоции, което също е признак за истинско изкуство”, твърди Андрей Толстой.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар