Около 30 скулптури и 4 картини, посветени на стопанката на Медната планина от приказката на съветския писател Павел Бажов „Каменното цвете”, ще бъдат представени в град Барнаул (Алтайския край на Русия) в рамките на едноименна изложба, която ще се проведе от 19 януари до 28 февруари в Алтайската краеведческа библиотека, съобщи кураторът на изложбата Ирина Данилова. На нея ще бъдат представени скулптурни творби от камък, глина, аметист, планински кристал, а също картини.
Стопанката на Медната планина е легендарна хранителка на скъпоценни камъни, добивани в планините. Може би това е народен образ на Венера, със знака на която в продължение на десетилетия през 18-ти век поставяли клеймо на медните балванки.
Автор на творбите е скулпторът и художникът от Алтай Игор Родин.
Павел Бажов (1879 - 1950) е едно от най-любопитните явления в руската проза на ХХ век. Роден е в селище, собственост на металургичен завод, където на всеки работник се предоставяла къща с огромен двор, крава и кон. След време Павел Бажов разказва за живота в такъв тип заводски селища през 80-90 години на ХІХ век. Бажов е завършил духовна семинария, а по-късно преподавал Закон Божий.
Павел Бажов преразказва приказките на Урал, той съхранява устния фолклор, огромната част от който би била безвъзвратно загубена, ако той не го събираше неуморно цял живот. Книгата му с приказки „Малахитовото ковчеже” се превръща в събитие за литературна Русия, по-късно той непрекъснато я допълва с нови приказки. Автор е и на повести, пътеписи, разкази.
По мотиви от приказките на Павел Бажов е създаден филм, балета на Сергей Прокофиев „Приказка за каменното цвете”, опера, много произведения на музиката, скулптурата, живописта.
Любопитно е, че на базата на творбите на Павел Бажов се ражда секта, именувани „бажовци”, която счита, че писателят е кодирал в произведенията си цяла една философия.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар