Управата на град Флоренция обяви събитията, с които ще отбележи 449 години от кончината на гениалния ренесансов художник Микеланджело Буонароти и основаването на флорентинската Академия за изящни изкуства, където се намира една от най-известните му скулптури в света - „Давид”.
Микеланджело умира на 18 февруари 1564 г., на 89-годишна възраст, а година по-рано управителят на Флоренция Козимо I Медичи основава и Академията, която е най-старото учебно заведение за живопис в света. Първи преподаватели и основни инициатори на нейното създаване са тримата знаменити живописци: Джорджо Вазари, Аниоло Бронзино и Бартоломео Аманати.
Градът ще отбележи тези две годишнини със специална програма, която започва на 30 януари, и включва няколко изложби и голяма международна конференция, посветена на личността на великия италиански художник, скулптор, архитект и поет. Според организаторите на честванията, едно от най-вълнуващите събития за широката общественост ще бъдат дните на „отворени врати” в Академията - безпрецедентна инициатива, която се случва за първи път в 450-годишната история на учебното заведение.
Микеланджело е роден на 6 март 1475 г. в Капрезе, селище край Арецо в Тоскана, което е част от Флорентинската република. На 13-годишна възраст започва да учи при флорентинския художник Доменико Гирландайо, а от 1490 г. до 1492 г. се обучава в двора на Лоренцо Великолепни, където една година изучава скулптура при Бертолдо ди Джованни. Неговото творчество основно се свързва с двата италиански града: Флоренция и Рим, където художникът създава повечето от своите изключителни творби.
Личността на Микеланджело оставя отпечатък не само върху изкуството на Ренесанса, но и върху световната култура. Заедно с Леонардо да Винчи и Рафаело, той е смятан за една от най-значимите личности на Ренесанса и на изкуството като цяло.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар