Един от най-ценните ръкописи на Маркиз дьо Сад, изнесен преди повече от 100 години, бе предложен за продан за 5 млн. евро. Новелата „120 дни на Содом” е създадена през 1785 г. и разказва за четирима богати мъже, които остават затворени в замък със своите жертви. Произведението е изключително ценно, защото е създадено, докато самият дьо Сад е бил затворник в Бастилията.
„Това е описание на същия този затвор, когато ужасът и насилието превземат човешката душа” , каза специалистката по дьо Сад в Оксфорд Каролин Уормън. Директорът на Националната библиотека на Франция Бруно Расин, от своя страна настоява, че това е национално богатство и призовава сънародниците си да помогнат за събирането на средствата, необходими за откупване на произведението.
Маркиз дьо Сад навивал листовете на тънки рола, за да ги скрие от тъмничарите. Дьо Сад твърдял, че това е неговият най-голям шедьовър. Когато през 1789 г. Бастилията била съборена от революционерите, той плакал горчиво за загубения ръкопис. Новелата обаче, била изровена изпод руините. Оттогава е препродавана няколко пъти, докато през 1929 г. пряката потомка на дьо Сад Мари-Лаура Ноал успява да откупи отново книгата и да я завещае на дъщеря си Натали. По-късно обаче, книгата е открадната от приятеля на Натали, Жан Груе. Той изнася ръкописа нелегално в Швейцария, където го продава за сума, приблизителна до днешните 30 000 паунда. Нов собственик на ръкописа става колекционерът на еротични произведения Жерар Нордман.
Натали се опитва да осъди Нордман, твърдейки че книгата е напуснала незаконно родината ѝ. След близо две десетилетия дела и обжалвания, през 1990 г. швейцарският съд присъжда правото на Нордман да притежава творбата „120 дни на Содом”.
Неотдавна наследниците на Нордман се опитаха да продадат произведението на частен френски колекционер, но наследниците на Маркиз дьо Сад възроптаха срещу сделката.
Синът на Натали заявява, че книгата трябва да принадлежи на Националната библиотека на Франция. Цената, която швейцарският собственик на творбата поисква, е 5 млн. евро. Наследниците на дьо Сад вероятно ще се опитат да дадат около 1/5 от сумата, останалите трябва да бъдат събрани от дарения.
„Това е уникална, изключителна творба и е истинско чудо, че е оцеляла” – каза директорът на френската библиотека. Той се надява книгата да пристигне скоро в институцията му, за да я включи в изложбата по случай 200 години от смъртта на маркиз дьо Сад през 2014 г.
Маркиз дьо Сад (1740-1814) е сред най-известните умове на Франция. Политик, писател и интелектуалец, той е най-популярен с еротичните си новели, в които прави връзка между природата на страха и сексуалното привличане. Произведенията му предупреждават за жестокостите, на които човек е способен, ако тъмните страни на подсъзнанието надделеят.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар