Експозицията включва още известни техни обекти, чието остро чувство за хумор и необуздана агресия, винаги провокират зрителя.
Новият проект на двамата художници „Цялото зло на света” е създаден по инициатива на PinchukArtCentre и представлява ландшафт с миниатюри, съставен от четири витрини-диорами (умалени макети на реални пейзажи). Концепцията на творбата е базирана на трагичните исторически събития от 1941 г., когато в Бабин Яр, за два дни, нацистите избиват повече от 30 хиляди души. „Възстановката” прави препратки към фундаментални произведения като „Апокалипсис” на Йеронимус Бош и от графичната серия „Бедствията на войната” на Франциско Гоя.
„Цялото зло на света” е продължение на по-ранни антинацистки произведения на братя Чапман, като „Ад” и „Шибан ад” - съставен от девет части, възприемани като „пълен каталог” на ужасите, съпътстващи историята на човечеството. По ирония на съдбата инсталацията Hell беше унищожена в пожар през 2004 г.
По повод изложбата на двамата братя, Екхард Шнайдер, генерален директор на PinchukArtCentre, заяви: „Творчеството на Джейк и Динос Чапман винаги граничи с нарушаването на табута. Техните работи могат да бъдат извънредно оскърбителни заради присъщия им черен хумор и разрушителните шеги с теми като войната, Холокоста, генетичните манипулации и смъртта. Оказва се, че братя Чапман винаги успяват да създадат условия за паника в редовете на моралистите. Селектираните за тази експозиция работи, потвърждават това твърдение...”
В изложбата са представени и бронзови скулптури от т.нар. „Семейната колекция Чапман”, за чието създаване художниците са използвали редки етнографски маски и фетиши. В тази серия от произведения те лишават традиционните знаци със сакрално значение и ги обединяват с оригиналните символи на McDonald’s, чийто регионални телефони заместват характерните за подобни експонати каталожни номера. Според авторите, популярната верига за бързо хранене е вероятният символ на глобализацията, консуматорското общество и е основен създател на култа fast food. От гледна точка на представянето, цикълът пародира типичния западен етнографски музей и обостря контекста на скритото лицемерие, свързано с епохата на глобализацията.
Джейк Чапман е роден през 1966 г. в Челтънхем, а Динос Чапман - през 1962 г. в Лондон, където живеят и работят. Двамата автори, които станаха известни с участието си в арт групата „Млади британски художници”, създадена от Чарлз Сачи, през 2003 г. бяха номинирани за Turner Prize.
В края на миналата година, заради разпнат на кръст клоун от изложбата им „Краят на веселието” в санктпетербургския Ермитаж, предизвика гнева на християнска секта и съответна прокурорска проверка, която от своя страна, обаче, не откри никакви „нередности”.
Изложбата „Пиленце” (Chicken) в PinchukArtCentre ще продължи до 21 април.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар