Смятаното за копие на шедьовъра на Леонардо – Мона Лиза, намиращо се в Швейцария, според последни проучвания се оказа, че би могло да бъде по-ранен вариант на произведението. Това казва в свое изявление, президентът на Фондация „Мона Лиза” – Майкъл Фрей.
Алфонсо Рубино – специалист по геометрията на Леонардо представя своите скорошни открития относно геометрията открита във Витрувианския човек (1487 г.) и швейцарската Мона Лиза. Според него, ранният вариант на произведението съчетава междинния етап от геометричните конструкции на Леонардо и поради тази причина, трябва да е произлязло от ръката на Да Винчи.
Някои скептици по въпроса бяха на мнение, че картината датира от 17 век. Скорошни изследвания обаче, оборват тази хипотеза. Нови тестове направени в Оксфорд по метода на „въглерод-14” върху платното доказват, че то датира между 1410 – 1455 г. Независими изследвания, извършени и от Федералния швейцарски технологичен институт в Цюрих, доказват, че канавацата датира между 1410 – 1455 г., с 95,4% вероятност и по-точно между 1425 – 1450 г., с 68,2 % вероятност. Поради тази причина, шансът произведението да е създадено след края на 15 век е много малък. Първото документирано доказателство за съществуването на Мона Лиза е записка на Атостино Веспучи от 1503 г.
Според тестовете, извършени от проф. Джон Асмъс, ядрен физик, който дигитализира следите от четката и при двете произведения, показват, че те са много сходни и вероятно са произлезли от ръката на един и същи човек.
Всички тези доказателства водят към тезата, че произведението най-вероятно не е копие на Мона Лиза, а неин ранен вариант, който е по-усложнен и при който присъстват и колоните на заден план.
В момента се подготвя изложба на тема „Мона Лиза: Ранна версия на Леонардо”, която се очаква да бъде завършена към края на годината.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар