Според извадки от докладите, публикувани в новинарски издания, учените са на мнение, че прекомерното излагане на LED (светодиодно) осветление е причина за потъмняването. Въпреки това, консерватори от музея „Ван Гог” смятат, че тези заключения не могат да са напълно верни, защото проучването се отнасяло, не до последствията от LED осветлението, а до процеса на стареене на жълтия пигмент.
Учените от Антверпен тествали проби от кафява боя и я идентифицирали като жълта хром. Опитите установили, че излагането на светлина, довели до потъмняване на пигмента. Светлите нюанси на жълтото потъмняват по-бързо, поради наличието на сяра, което ги прави по-податливи на химически реакции. Тъмните нюанси на жълто хром съдържат по-малко сяра и за това са по-малко засегнати от светлината.
Потъмняването на пигментите е перманентно, заявяват изследователите. Според тяхното мнение, ако се опитат да спрат тази химическа реакция, това би причинило дори по-големи последствия върху произведенията на Ван Гог. Въпреки това, изследването не казва със сигурност на какъв вид светлина се дължи това, и не би могло този проблем да бъде отнесен единствено към LED осветлението.
Тази информация все още се обработва от музеите. Трябва да се има предвид обаче, че след като институциите забраниха използването на халогенна светлина или лампи с нажежаема жичка, в полза на енергоспестяващите алтернативи като LED осветлението, те трябва да обсъдят и последиците, както и възможните ефекти от тези мерки върху произведенията на изкуството. От музея „Ван Гог” в Амстердам коментират, че както останалите музеи, те са дискутирали последиците от преминаването към светодиодно осветление, но със сигурност ще имат предвид тази информация, когато взимат финално решение.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар