Изключително интересна изложба е открита през този месец в изложбената зала на Гран Пале в Париж. Тя е разположена на площ от 3700 кв. м. и представя близо 150 художника от цял свят, допринесли за развитието на изкуството и идеята за светлина и движение в него през последните 100 години.
Идеята за пространство и светлина в абстракционизма на 20 век интересува много световно известни съвременни художници като Аниш Капур, Джон Армледер, Карстен Холер, Феличе Варини, Олафур Елиазон и много други. Експериментите с вибрации, както и с възприятието на зрителя са в центъра на техните творби. Посредством кинетичното и оптично изкуство от 50-те години, тяхното изкуство успява да достигне до широк кръг от хора.
Една от първите изложби, на които са представени тези течения в изкуството, е в галерията на Денис Рьоне в Париж през 1955 г. Още по-известни стават благодарение на изложбата „The Responsive Eye” в Музея за модерно изкуство в Ню Йорк (1965 г.), поставила началото на това, което по-късно наричаме „perceptual art”.
Сред художниците, представени в изложбата в Гран Пале, са Жулио льо Пар, Джани Коломбо, Хесус Рафаел Сото, Дан Флавин, Ханс Хааке, Джеймс Турел, Яйои Кусама, Виктор Вазарели, Жан Тингли, Тони Конрад, Александър Калдер, Марсел Дюшан, Бриджит Райли, Дан Греъм и други. Изложбата започва с най-новата творба и се връща назад във времето, поставяйки акцент върху диалога между различните периоди, като се стреми да покаже приемствеността на тези идеи и тяхното сложно преплитане.
Тя се състои от две основни части – "Визия" и "Пространство", които са разделени от 16 секции, изследващи различни аспекти на емпиричния опит: материалност, монохромност, интерференция, потапяне, трептене, неясност, нестабилност, деформация, празнотата.
Посетителите са посрещнати от скулптурата от мъгла на Фуджико Накая, разположена на площад Жан Перин. Изложбата завършва с най-ранния период, представящ предшествениците на движението като Джакомо Бала, Робърт Делюни, Марсел Дюшан, Ханс Рихтер, Александър Калдер, Александър Родченко, Лазло Мохоли-Над и други, които са първите, опитващи се да изразят дълбоко абстрактни, динамични и нематериални концепции за реалността чрез живопис, скулптура или филм.
Изложбата „Динамо: 1913 – 2013 г. век от светлина и движение в изкуството” ще продължи до края на м. юли т.г., като интересът към нея е огромен.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар