Френският милиардер Франсоа-Анри Пино ще върне два редки китайски артефакта, чиято продажба през 2009 г. възмути Пекин. Това стана ясно миналата седмица, когато Пино бе заедно с президента на Франция на посещение в Китай.
През 2009 г. гневът на китайците бе провокиран от скандална продажба на китайски артефакти. Масови протести в Пекин бяха организирани в подкрепа на връщането на произведенията, откраднати от Китай през 19 век, когато европейските сили започват да навлизат на нейна територия. Този натиск от страна на Пекин успява да анулира някои продажби.
Две бронзови глави на животни, собственост на Пино, са взети заедно с много други реликви през 1860 г., когато британски и френски войски ограбват Стария летен императорски дворец в Пекин по време на Втората опиумна война.
Това бе съобщено по време на двудневното посещение на френския президент Франсоа Оланд в Китай, в чиято програма бяха включени срещи с китайския президент Си Дзинпин. На тази среща присъства и Франсоа-Анри Пино. По време на официалната вечеря, Пино казал на Дзинпин, че планира да върне откраднатите през 19 век реликви на Китай. Предишните собственици на произведенията са френския моден дизайнер Ив Сен Лоран и неговия партньор Пиер Берже. Те се опитаха да продадат произведенията на търг на Кристис през 2009 г., като в някои от медиите това бе определено като „аукциона на века”, а цената на всеки един от артефактите бе $ 20,000,000.
Тази продажба вбеси Пекин и по-късно анонимен китайски кандидат-купувач отказа да плати сумата и предметите се върнаха при старите им собственици. Малко по-късно артефактите са закупени от семейство Пино. Бизнесменът е женен за актрисата Салма Хайек, а баща му – Франсоа Пино е основател на компанията PPR- прочула се със създаването на луксозни стоки.
През ноември още две китайски антики бяха изтеглени от търг във Великобритания, след като се предположи, че тази продажба отново ще разбуни духовете в Китай, предвид факта, че те също произхождат от Стария летен дворец.
Според Пекин от Двореца са били плячкосани около милион и половина артефакти, като историците смятат, че някои от тях са били продавани и от местни търговци на произведения на изкуството.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар