Изложба на един от най-влиятелните съвременни артисти – Аниш Капур е открита в Берлин. За своята първа мащабна изложба в германската столица, Капур представя внимателно подбрана селекция от неговите най-известни и представителни за еволюцията на стила му произведения от 1988 г. насам. Тя се помещава в музея „Martin-Gropius-Bau” и заема целия първи етаж, както и великолепния атриум. В тези обширни изложбени пространства са изложени около 70 негови произведения, някои от който – специално създадени за събитието и пространството.
Аниш Капур е един от най-интересните съвременни скулптори. Той използва за своите произведения материали като камък, метал, восък, пигменти, PVC, както и високо технологични материали. В неговите творби, границите между скулптура, живопис, обект, инсталация се сливат, както и между реален живот и изкуство. Някои от неговите най-известни произведения, приканват зрителя да стане част от тях, навлизайки вътре в тях, или оглеждайки своя образ в безкрайната дълбочина – опитващ се да намери себе си.
Роденият в Мумбай, Индия, Аниш Капур завършва един от най-иновативните колежи за изкуства в Лондон - Hornsey College of Art, като остава да живее в града оттогава. През 1990 г. той представи Великобритания на Венецианското биенале, където получи наградата „Premio 2000”. През 1991 г. стана носител на най-престижната награда за съвременно изкуство в света – наградата Търнър. От началото на 80-те години неговите творби, много от които получават международни награди, са излагани в едни от най-престижните музеи по целия свят.
Днес, не можем да поместим произведенията на Аниш Капур в нито една категория. Типично за него е, че създава произведения, които дефинират по нов начин взаимоотношенията между живописта, скулптурата, архитектурата и самото зрителско присъствие.
Изложбата в Берлин ще може да бъде видяна до 24 ноември 2013 г. Неин куратор е Норман Розентал.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар