НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Мащабна ретроспективна изложба с над 160 произведения на сюрреалиста Макс Ернст е открита във Фондация Бейлер, Швейцария (25.06.2013)

Дългоочакваната лятна изложба във Фондация Бейлер вече е факт. Тази година частният музей за изкуство в Базел представя на вниманието на посетителите един от най-интересните художници, живели някога, завладяващ въображението на ценителите на изкуството и до днес.

Изложбата на Макс Ернст във Фондация Бейлер е съставена от над 160 произведения, сред които живописни творби, рисунки, скулптури и илюстрации на книги, разкривайки пред посетителите еволюцията на неговия стил и многообразна техника, която използва и дори създава.

За първи път от смъртта на автора през 1976 г. в Швейцария е представена толкова мащабна и богата изложба на Макс Ернст. Зе нейното осъществяване са взети назаем произведения от десетки музеи, галерии и частни колекции по света, сред които музея „Пеги Гугенхайм” във Венеция, „ Museo Thyssen-Bornemisza” в Мадрид, Колекция „Менил” в Хюстън, музея „Лудвиг” в Кьолн, Музея за изкуство в Тел Авив, Музея за модерно изкуство в Ню Йорк и много други.

Макс Ернст е един от най-известните художници на ХХ век. Роден в Германия, той се приобщава към дадаистите в Кьолн, а след това трайно се установява в Париж, където се превръща в един от лидерите на сюрееализма. Неговите произведения са едни от най-интересните за „разчитане” и разгадаване, съдържащи моменти от личния живот на автора,  пречупени през творческата му фантазия, примесена с  огромната ерудираност  и знания, които притежава.

Ернст е считан за една от най-иновативните фигури в иззукството на ХХ век. Той изобретява множество техники като фротаж, гратаж, декалкомания и осцилация, при които се получават изключително интересни ефекти на повърхността на канавацата.

Майстор на метаморфозата, Ернст е доктор хонорис кауза по философия, който непрекъснато разширява кръга от интересите си с астрономия, етнология, орнитология, математика и психоанализа. Тези странични занимания допълнително развиват въображението му, което рефлектира неизменно и на неговото творчество.

По време на Втората световна война, Макс Ернст се превръща в персона нон грата в Германия и бяга в Америка, благодарение на тогавашната си съпруга - колекционера на изкуство - Пеги Гугенхайм.

Определян за един от красавците на парижката бохемия пред 20-те години на ХХ век, Ернст е силно харесван от жените. Те се превръщат в негова муза и често са изобразявани в неговите произведения. Сред жените в неговия живот са Гала Елюар, която по-късно се превръща и в основно вдъхновение на Салвадор Дали, художника Леонора Карингтън, арт колекционера Пеги Гугенхайм и Доротея Танинг.

Дори и десетилетия след неговата смърт, изкуството на Ернст е все още толкова актуално и харесвано от колекционери и художници. Изложбата представя поглед върху неговата кариера, която е комбинация от спомени, скрити в подсъзнанието, случки от миналото, смесени с аспекти от неговото настояще, обвързани и с неговите политически виждания, за да създадат накрая тези фантастично-реалистични създания –  привидения от бъдещето.

Изложбата ще продължи до 8 септември 2013 г.

AT THE FIRST LIMPID WORD,
AT THE FIRST LIMPID WORD,
Dorothea Tanning and Max Ernst
Dorothea Tanning and Max Ernst
Max Ernst with rocking horse, Paris
Max Ernst with rocking horse, Paris
Napoleon in the Wilderness
Napoleon in the Wilderness
Nature at Dawn
Nature at Dawn
Snow Flowers
Snow Flowers
SOLITARY AND CONJUGAL TREES
SOLITARY AND CONJUGAL TREES
SURREALISM AND PAINTING
SURREALISM AND PAINTING
The Entire City
The Entire City
The Fireside Angel
The Fireside Angel
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!