Музеят MoMA, Ню Йорк, представя една изключително мащабна изложба, посветена на творчеството на Рене Магрит. Експозицията носи наименованието – “Magritte: The Mystery of the Ordinary, 1926–1938” и събира около 80 картини, колажи и обекти, както и селекция от фотографии и периодични издания. По повод изложбата ще бъде издаден и богато илюстриран каталог.
Рене Франсоа Гислен Магрит е белгийски художник, който се счита за един от основните представители на сюрреализма.
Той е роден в Лесин, Белгия, на 21 ноември 1898 г. През 1916 г. Магрит се записва в Академията за изящни изкуства в Брюксел, където посещава лекции по рисуване, приложни изкуства и орнаметална композиция.
През 1920 г. Магрит излага първите си, вдъхновени от футуризма, картини, заедно с Пиер Флуке. Две години след това се жени за Жоржет Берже. Тя става негов модел и главно вдъхновение. По това време той става приятел с Виктор Сервранкс, който има много интересен геометрично-абстрактен стил. Този стил е едно ново направление за Магрит. През този период той създава творби, които се характеризират с кубистично-футуристични елементи. В тях чувствителното преобладават женските форми.
През 1927 г. Магрит се премества в Париж, за да бъдат по-близко до центъра на световния художествен живот по онова време.
Той започва да участва в проявите на сюреалистите и се сприятелява с Андре Бретон, Пол Елюар, Макс Ернст.
През 1965 г. се провежда голяма ретроспекция на Рене Магрит в Музея на модерното изкуство в Ню Йорк – явно признание за неговото световно значение.
На 15 август 1967 г. Рене Магрит умира в Брюксел на 68-годишна възраст.
Съорганизатори на изложбата, посветена на Рене Магрит в МоМА, Ню Йорк, са: The Museum of Modern Art, The Menil Collection и The Art Institute of Chicago. Експозицията може да бъде видяна от 28 септември 2013 г. до 12 януари 2014 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар