13-тото Истанбулско Биенале започва на 14 септември и ще продължи до 20 октомври. Тази година куратор е Фулия Ердемджи (Fulya Erdemci), а ко-куратор е Андреа Филипс (Dr. Andrea Philips). Форумът носи провокативното название: „Мамо, аз варварин ли съм?”(“Mom, Am I Barbarian?”).
Фулия Ердемджи е един от първите директори на Истанбулското Биенале (1994-2000), директор на Proje 4L в Истанбул (2003-2004) и е работила като куратор на Истанбул Модерн (2004-2005).
Д-р Андреа Филипс е преподавател по изящни изкуства и директор на докторската програма по изящни изкуства и куриране в Goldsmiths’ College, University of London, и беше част от тазгодишното издание на “Sofia Contemporary” . За “Sofia Contemporary” 2013 може да научите тук. Тази година Истанбулско Биенале е фокусирано върху темата за публичните пространства като политически форум.
Отворената програма, озаглавена „Публична алхимия” („Public Alchemy”), този път е със свободен вход за външни посетители. Тя започна още през февруари тази година и включи различни събития в поредица от уикенди през изминалите месеци.
Следващото предстоящо събитие е на 14-15 септември, озаглавено „Превръщайки се в публични обекти”(„Becoming Public Subjects”) - Как изкуството може да задвижи създаването на нови обществени позиции и теории? То е началото на основната програма, която предстои да бъде обявена в официалния сайт на Биеналето. Финалната част на форума е дискусия на тема: „Нови форми на общественост” („Future Publics/New Collectives „) - изследване на бъдещи модели на културни продукти. Обсъждането е фокусирано върху хора, които трансформират методите на организиране на събития и изложби в контекста на алтернативни форми на политика и общественост.
Освен отворените семинари, програмата включва работлиница с името–„Рисувайки върху изкуствтото”(„Writing on Art”). Тя е създадена за млади културни критици, които са поканени да работят с Фулия Ердемджи и Д-р Андреа Филипс, с цел подобряване на критическото писане върху артистични и кураторски проекти.
Форумът ще изследва взаимоотношенията между поезия, литература и изкуство. Терминът „варварин” сигнализира за новите и още непознати езици, които трябва да научим, за да разберем „различния” и неизвестен свят, с „който ни предстои” да се сблъскаме. Чрез засегнатата тема за публичните пространства като политически форум, изложбата ще включи материали, оспорващи формите на съвременната демокрация, гео-икономическите политики, представите за цивилизация и варварство, и изследващи ролята на изкуството в обществеността с помощта на нетрадиционни езици.
Повече интересни факри за арт събития в Истанбул може да намерите тук и тук.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар