Едновременно с аукционите и събитията в традиционно провеждащата се през септември Седмица на азиатското изкуство в Ню Йорк, Сотбис ще предложи на вниманието на колекционери и любители продаваща се изложба, наречена „По стъпките на Буда: шедьоври на будисткото изкуство от цял свят”. Това е първият по рода си търг, представян в Сотбис от десетилетие насам. Повече за търговете на Сотбис прочетете тук.
Изложбата предлага на колекционери и ценители изключителната възможност да проследят историческото развитие и трансформация на будисткото изкуство, успяло да проникне в цяла Азия от ІІ до XXI век. Изложбата включва пан-азиатски будистки картини и скулптури от древните райони на Гандхара, Непал, Тибет, Корея, Китай и Япония. Тя ще може да бъде видяна в локацията на Сотбис в Ню Йорк от 3 до 23 септември 2013 г. Повече за скулптурите на Буда, съхранявани в музея в Кабул, може да прочетете тук.
Представени са над 30 произведения, идващи от различни будистки райони и носещи естетиката на страната, от която произхождат, като в същото време споделят обща история и иконография. Те изразяват будистки философски концепции, показват как будизмът повлиява на културата на държавите, в които прониква, и как тези държави превръщат будизма в свой. Освен това, тези вечни произведения на изкуството показват как будисткото изкуство се трансформира през времето и пространството, и как и днес в Азия, то продължава да играе важна роля.
Един от гвоздеите в изложбата е сива шистова скулптура на Бодхисатва, представяща Гандхарския стил в скулптурните изображения. Районът на Гандхара е разположен в центъра на Пътя на коприната, а изкуството е силно повлияно от елинистичната култура, в резултат на пътуванията, както и на военните завоевания на Александър Велики през IV век пр. Хр.
Сред останалите произведения, които привличат вниманието, са западнотибетска скулптура на Бодхисатва от ХІІ век, повлияна от кашмирската и западнохималайската скулптура, както и позлатена бронзова статуя на Удаяна Буда от периода Цянлун (1735 г. -1796 г.) в Китай. Там този вид позлатени скулптури на Буда са известни като „Удаяна”, и са свързани с легенда за исторически индийски владетел и скулптура от сандалово дърво, донесени в Китай през епохата на Античността.
Освен това, в изложбата е включено произведение и на съвременния тибетски живописец – Гонкар Гиатсо, който противопоставя традиционната будистка имагинерност и символите на поп културата. Произведенията на младия автор ще бъдат включени в предстоящата през 2014 г. изложба на тибетско съвременно изкуство в Музея Метрополитън в Ню Йорк.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар