В Руския музей се провежда изложба, посветена на 120-годишнината от рождението на Аркадий Пластов, един от най-големите живописци на съветския период.
Гостите на изложбата ще бъдат посрещнати от картината „Празник в колхоза” - огромно платно, създадено през 1937 година. Ярка и пълна с оптимизъм, изобразяваща щастливи хора, тази творба може да послужи като класически пример на социалистическия реализъм. В съветско време, картината много пъти е била излагана на показ, а нейни репродукции е можело да бъдат видяни в учебниците, заедно с произведенията на най-добрите на руски живописци.
Изложбата в Руския музей е наречена „Почва и съдба”. Тези думи изразяват същността на творчеството на художника, целия живот на човек, вдъхновен от природата и селския живот. Прославяйки тежкия селски труд, художникът създава произведения, повечето от които са посветени на хората от родното му село.
Художникът възпява живота на село, в неговите картини зрителите виждат обикновените хора - с техните грижи и тревоги, радости и скърби. Затова днес творбите на Пластов не се възприемат като химн именно на съветския начин на живот.
Една от най-трогателните картини на художника - „Пролет” - винаги е привличала вниманието на публиката. Млада жена на прага на банята припряно облича дъщеря си. Сива сутрин, от небето пада последният мартенски сняг, на фона на които момичето изглежда особено беззащитно. За създаването й си спомни заслужилият художник на Русия Борис Склярук:
„Един път Аркадий Пластов видял как негова съседка облича детето си след къпане. Този момент му се сторил толкова прекрасен, че на художника веднага му дошла идеята да запечата тази красота върху платното.”
Някои експонати може да изненадат зрителите, очакващи да видят само класически примери на съветската живопис. Оказва се, че през 50-те години, по време на разцвета на борбата срещу всички форми на религия в Съветския съюз, художникът е рисувал църковни служби, празници и обреди.
Произведения на Пластов редовно са представяли изкуството на СССР на чуждестранни изложби. Например, картината му „Вечерята на трактористите” е била изложена в Лондон през 1958 година. Разказват, че президентът на Кралската академия на изкуствата, сър Чарлз Уилър, след като дълго време я гледал, казал:
„Колко много ни дава такова изкуство, като реализма... Знаете ли, сега ясно разбирам защо вие, руснаците, сте успели да издържите във войната и да победите. Който може да работи толкова щастливо, той трудно може да бъде победен!”
Изложбата с творбите, предизвикали толкова висока оценка на британския експерт, ще бъде открита до 4 ноември.
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Кристис пуска на търг Маймуната балон (Синя) на Джеф Куунс
Добавете коментар