Човешката анатомия е обект на неспирен интерес не само от учените, но и от художниците. В продължение на векове човешкото тяло и неговата дисекция са били популярни теми сред творците. Водени от интереса си към човешкото тяло, както и от жаждата за знания, хората са знаели, че единствено чрез изследване на самото тяло, те ще бъдат в състояние да разберат истината за човешката анатомия.
Тази есен музеят „Gemeentemuseum Den Haag” в Хага представя единствената по рода си изложба, посветена на тази тема. Произведенията от XVII век, на тема „Урок по анатомия”, ще бъдат представени за първи път в обща изложба, редом до картини на подобна тематика от най-добрите световни класически, модерни и съвременни художници.
Това е първата изложба, която събира всичките десет от оцелелите картини „Урок по анатомия”, създадени в Холандия през XVII век. Музеят се възползва от еднократната възможност - „Урок по анатомия” на Рембранд се помещава в Gemeentemuseum за периода, в който се извършват ремонтни дейности в музея Mauritshuis.
В анатомичната практика на Гилдията на хирурзите през XVII век в Амстердам, е представен новаторският дух на холандския Златен век. Дисекциите на човешки трупове в Theater Anatomicum са били отворени не само за лекари, но и за заможни миряни, които си плащали, за да присъстват. Наука, изкуство и търговски нюх вървели ръка за ръка, в една ера на безпрецедентно социално и културно развитие. Но може би най-важното от всичко е, че живописта бележи раждането на емпиричната наука. За първи път хората в Европа се отказали от всеобхватната концепция за Бог. Библията вече не била единственото обяснение за всичко. Хората отишли твърде далеч, в търсене на осезаема реалност и именно това начинание преобръща света и човешкото тяло отвътре навън.
Несъвършенствата или повредите на човешкото тяло, връзката между тялото и съзнанието, силата на медицинския свят и магията на дисекцията са теми, които са включени в класическата, модерната и съвременната секция на изложбата. Сред впечатляващата селекция от представените художници, откриваме имена, като Франсис Бейкън, Матю Дей Джаксън, Лучио Фонтана, Мона Хатум, Марк Куин, както и разбира се - Деймиън Хърст. Техните творби разкриват противоположните разбирания за земното и небесното.
Специално за изложбата, световноизвестният холандски скулптор Фолкерт де Йонг е създал голяма инсталация, основаваща се върху идеята за анатомичен театър. Върховенството на материята над мисълта образува самото сърце на изложбата, и по същество представлява места за посетителите в центъра на пространство, в което те ще могат да се запознаят с крехкостта на собственото си съществуване. Де Йонг взима за основа анатомичния театър, като отправна точка за разглеждане на съотношението на силите между произведенията на изкуството, артистите и зрителя.
Изложбата е в резултат на ползотворното сътрудничество между няколко холандски музея, като „Amsterdam Museum”, „Mauritshuis” в Хага, „Boerhaave” в Лайден, както и музеят „Prinsenhof” в Делфт. Освен това, в проекта е осъществено сътрудничество с множество медицински институции в Холандия.
Уникалната изложба ще може да бъде видяна до 1 май 2014 г.
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Кристис пуска на търг Маймуната балон (Синя) на Джеф Куунс
Добавете коментар