Колекционери от цял свят, куратори, изкуствоведи и 127 галерии от Европа, Азия и Америка ще вземат участие в деветото издание на изложението VIENNAFAIR New Contemporary 2013, което ще се проведе от 10 до 13 октомври в Зала А (Hall A) в панаирния комплекс Messe Wien (Messeplatz 1, 1020 Vienna). Фокусът на деветото издание на престижното изложение за съвременно изкуство е изкуството на Централна, Източна и Югоизточна Европа.
„VIENNAFAIR New Contemporary 2013 представя както вече доказани и познати галерии, така и млади. За това издание на форума ние разработихме успешен иновативен формат с несравнима селекция от творби...”, заявяват Кристина Щайнбрехер-Пфанд и Вита Заман, артистични директори на изложението.
С най-много галерии - 37, участва Австрия, която, според организаторите, е сред традиционните инициатори на новите тенденции в света на съвременното изкуство. Следват Германия - с 19, Русия - 11, Румъния и Полша - по 8, а България е представена от две: софийската 0gms и пловдивската галерия „Сариев”.
Според експерти, с интерес се очаква презентацията на иранската галерия Shirin Art Center от Техеран, на южнокорейската Gallery H.A.N. от Сеул, на украинската Mironova Gallery от Киев, на Carbon12 от Дубай, Саудитска Арабия.
Основните проекти на тазгодишното издание на изложението са „Диалог: нови енергии”, „Виена дует: Грузия и Полша”, ZONE1 и Austrian Sculpture Project.
След успешния проект VIENNA Quintet, който през миналата година събра художници от Азербайджан, Казахстан, Грузия, Украйна и Беларус, сега директорите Щайнбрехер-Пфанд и Заман курират две специални изложби, обединени със заглавието VIENNA Duet, и подготвени в тясно сътрудничество между различни галерии, институции, организации и експерти от Полша и Грузия.
Другият основен проект Austrian Sculpture Project представя образци на австрийската скулптура от 60-те и 70-те години на миналия век до наши дни, Посетителите ще видят произведения на автори като Томас Щим, Андреас Райтер Рабе, Тони Шмал, Ханс Вайганд, Хайнц Лайнфелнер, Гюнтер Дамиш, Розмари Лукасер и Франц Граф, Ервин Вурм и Бруно Джиронколи и др., разположени на площ от почти 1000 кв.м.
„И през тази година сме много доволни от възможността да разработим вълнуващи специални презентации с нашите дългогодишни партньори”- казват Щайнбрехер-Пфанд и Заман и допълват: „Компанията OMV разшири фокуса си към Турция и Румъния и към младите артисти от Каспийския регион; с подкрепата си към младото австрийско изкуство Министерството на образованието, изкуството и културата (BMUKK) пък ни помогна да насочим международното внимание към оживлението на вътрешната арт сцена; а Erste Bank продължава да бъде нашия най-важен партньор, осигуряващ трамплина за галериите от Източна и Югоизточна Европа към западния арт пазар.”
През четирите дни на VIENNAFAIR New Contemporary 2013 ще се състоят голям брой срещи с международно участие, като една от най-очакваните е Forum 20 four 7 - форум на колекционерите на съвременно изкуство, част от който ще бъде и дискусията „Защо живопис сега?”
В рамките на изложението ще се проведат още инициативата School of Happiness - съпроводена с беседа по темата „Щастие”; редица събития, свързани с творческия процес - VIENNA: XL, Express, Protest, Love, Tribute, Highlight, Click, Live, >LIKE IT!< VIENNAFAIR 2013 The New Contemporary Special Selection. В програмата са предвидени вечерни лекции за студенти и обиколки за ученици - VIENNA Studio, презентации за всички възрастови групи: VIENNA Family, VIENNA Gold; а участниците в проекта Polis 21: urban interventions ще търсят нови пространства за действие в областта на изкуството и културата.
За осмото издание на изложението за съвременно изкуство – VIENNAFAIR прочетете тук.
Special Project of VIENNAFAIR - VIENNA Family from The New Contemporary on Vimeo.
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Кристис пуска на търг Маймуната балон (Синя) на Джеф Куунс
Добавете коментар