Един от най-влиятелните съвременни творци – британският скулптор Антъни Каро почина, след внезапен инфаркт в сряда, 23 Октомври 2013 г. Сър Антъни Каро (89 г.) е смятан за най-великия британски скулптор на своето поколение, който изиграва ключова роля в развитието на скулптурата през ХХ век. Той е роден във Великобритания през 1924 г. и завършва своето образование в „Christ’s College” в Кеймбридж, където получава диплома за инженерни науки. След като учи скулптура в Royal Academy в Лондон в периода 1947 г. -1952 г., през 1950 г. започва работа, като асистент на Хенри Мур.
Той получава по-широка публичност след изложбата си в галерия Whitechapel през 1963 г., на която показва големи абстрактни скулптури, боядисани в ярки цветове и разположени директно върху пода, така че да ангажират вниманието на зрителя и да осигурят контакт „лице в лице”. Това е радикално отклонение от начина, по който скулптурата се възприема и проправи пътя за бъдещите развития на триизмерното изкуство. Преподавателската му дейност, в периода 1953 г. - 1981 г., в един от най-престижните университети за изкуства на Острова - „St. Martin” в Лондон, оказва изключително влияние върху младото поколение художници.
Каро поставя под въпрос възприемането на формата, материала и идеята в скулптурата, като цяло, а работата му вдъхновява цяло младо поколение британски скулптори, сред които Филип Кинг, Тони Крейг, Бари Фланаган, Джилбърт и Джордж, както и Ричард Лонг. Повече за тях можете да прочетете тук.
Антъни Каро често работи в стомана, но също така и в широк спектър от други материали, като бронз, сребро, олово, камък, дърво и хартия. Представял е свои изложби по целия свят, като едни от най-запомнящите се бяха ретроспективата му в Музея за модерно изкуство в Ню Йорк (1975 г.), Trajan Markets, Рим (1992 г.), Музея за съвременно изкуство, Токио (1995 г.), Tate Britain, Лондон (2005 г.), както и в три музея в Pas-de-Calais, Франция (2008 г.), които съпътстваха откриването на неговия Параклис на светлината в Бурбур.
Неговите творби се колекционират от множество музеи по целия свят. Каро е носител на редица награди, сред които ордена за скулптура „Praemium Imperiale”, получен в Токио през 1992 г., както и награда за цялостен принос за скулптура, получена през 1997 г. Повече за този почетен орден можете да прочетете тук.
Каро е посветен в рицарство през 1987 г. и получава орден за заслуги през май 2000 г. В момента, в музея „Корер” във Венеция, тече негова мащабна изложба, която може да бъде видяна до края на месеца.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар