В съдружие със Сотбис, селекция от 10 исторически творби от частната колекция на Дина Виерни ще бъдат предложени на търг от Artcurial в хотел Marcel-Dassault в Париж на 2 декември.
Музата на френския скулптор Аристид Майол - Дина Виерни, която умира през 2009 г., посвещава живота си на изкуството. Тя оставя изключително наследство под формата на фондация, която създава през 1995 г., насочена главно към творчеството на Аристид Майол. Четири години след смъртта й, нейните синове решават да отдадат почит на майка си, избирайки да предложат на търг емблематични творби, досега съхранявани в семейството - част от нейната лична колекция от Майол, Матис, Дюфи, Булатов и Кабаков. Тези творби проследяват необикновената кариера на Дина Виерни като модел на художник, член на Съпротивата, търговец на изкуство и основател на музея Майол в Париж.
Дина Виерни е родена в еврейско семейство в Молдова през 1919 г., но напуска СССР по времето на Сталин през 1925 г. и се установява в Париж. Благодарение на нейните родители тя се запознава с членовете на руската интелигенция.
Нейната неочаквана среща с Аристид Майол (1861-1944) е съдбоносна. Тя била само на 15 по това време, а той на 73. Дина става основната фигура в неговите творби - застаряващият скулптор е намерил перфектната си муза. Тяхното сътрудничество е много ползотворно и продължава почти десетилетие (1935-44), създавайки над три дузини скулптури, много скици и голям брой рисунки, всички отразяващи диалога между физическото съвършенство и зрелия художествен талант.
По време на френската окупация, Дина се присъединява към Американската мрежа за съпротива VarianFry, която помага на анти-фашистите да преминат в Испания. За да предпази своя модел, Аристид Майол я поверява в ръцете на неговите приятели Анри Матис, Раул Дюфи и Пиер Бонар.
Търгът включва три основни творби на Аристид Майол, които са доказателства за влиянието на Дина Виерни върху него: La Rivière – оловна отливка от 1938 (приблизителна стойност около 2-3 млн. евро), А study for La Rivière (приблизителна стойност 250 000 – 300 000 евро), L’Harmonie – последната творба на Майол, оценявана между 400 000 и 600 000 евро.
Търгът включва също така и четири скици с мастило на Дина от Анри Матис (1869 - 1954) заедно с нейн портрет от Раул Дюфи (1877 – 1953). През 1947 г. насърчена от Матис, Дина Виерни отваря галерия, която стига до изключително бърз успех. Тя показва както известни, така и по-малко известни художници - от Пикасо до Поляков, Кандински, Лоран и Боран.
Насърчаването на руския „втори авангард“ е още една от нейните успешни кампании след Втората световна война. Тя помага на художници, които открива и активно подкрепя, по-специално на Ерик Булатов и Иля Кабаков (и двамата родени през 1933), да напуснат СССР. Търгът включва творби, които тя придобива за своята лична колекция като зрелищната La Liberté на Булатов от 1992 г., оценена между 600 000-800 000 евро.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар