Произведенията на внука на създателя на психоанализата – световноизвестния художник Лушън Фройд, никога не са представяни в Германия или Австрия. Две години след неговата смърт обаче, подобна изложба е факт.
Лушън Фройд, който днес се смята за един от най-великите британски творци на своето време, избягва заедно със семейството си от Берлин в Лондон през 1933 г., за да се спаси от нацистите. Четири от неговите пра-лели били убити в концентрационни лагери по време на Холокоста.
След като в продължение на десетилетия Лушън Фройд отклонява множество покани от германски и австрийски галерии, роденият в Германия, но британски поданик по паспорт художник, се съгласява да представи 43 от платната си. Той прави този жест, заради любовта и уважението, които изпитва към артистичните кръгове, които биха се насладили на изложбата му.
Изложбата е представена в един от най-известните европейски музей – прочутия „Kunsthistorisches Museum” във Виена. Кураторът на изложбата – Джаспър Шарп, който е и приятел и съсед на Фройд в Англия, споделя, че той се е съгласил да направи тази изложба, само заради невероятната колекция на музея, съхраняващ колекцията на Хабсбургското кралско семейство, както и множество произведения на Веласкес, Рембранд, Тициан, Брьогел, Рубенс и много други творци, които са били вдъхновение за художника.
Лушън Фройд умира през 2011 г. на 88-годишна възраст. Повече информация за художника можете да намерите тук, тук и тук.
Изложбата във Виена представя 70 години от творческия живот на Фройд, с помощта на 43 произведения, започващи от „Автопортрет”, който той създава по време на войната през 1943 г. Последната творба, която творецът създава, е „Portrait of the Hound”, изобразяваща неговия асистент Дейвид Даусън с кучето му Илай. Фройд работи върху това произведение две седмици, преди да почине.
В изложбата са включени и много произведения, принадлежащи на световноизвестни музеи и колекции. Някои от най-известните творби, които могат да бъдат видяни, са: „Girl with a White Dog” от колекцията на Тейт в Лондон; недовършен автопортрет от 1956 г., показван за втори път през последните 30 години; първият гол автопортрет на Фройд в цял ръст „Naked Girl” (част от колекцията на актьора Стив Мартин); три портрета на Лий Бауъри, идващи от „Hirshhorn Museum” във Вашингтон, музея „Метрополитън” и частен американски колекционер; произведението „Benefits Supervisor Sleeping”, което бе продадено на аукцион на Кристис през 2008 г., за сумата от 33,6 милиона щатски долара.
В изложбата са включени също и някои от най-известните картини на Фройд, които не бяха представени на неговата ретроспективна изложба в Лондон през 2011 г.
На експозицията за първи път е показан 15-минутен филм, специално направен от неговия асистент - Дейвид Даусън. В него той заснема Фройд 2 седмици преди смъртта му. В допълнение са представени и снимки, направени също от Даусън, озаглавени „Лушън Фройд: насаме”.
Припомняме, че Лушън Фройд е дългогодишен приятел с един от най-влиятелните британски художници – Франсис Бейкън. Само преди дни, триптих с портрет на Лушън Фройд от Бейкън се продаде за рекордната сума от 142 млн. щатски долара. Повече за това събитие можете да прочетете тук. Повече за други портрети на Фройд от Бейкън можете да прочетете тук.
Експозицията може да бъде видяна до 6 януари 2014 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар