От следващата седмица Германия ще започне да каталогизира онлайн 590 от откраднатите от нацистите картини по време на Втората световна война. Повече за мащабната кражба на картини можете да прочетете тук. Този случай е бил разкрит през февруари 2012 г., но едва преди две седмици стана достояние за обществото.
Публикуването на намерените в изоставен апартамент картини, акварели, рисунки и други артефакти се осъществява на адрес www.lostart.de. То има за цел да помогне за идентифицирането на законните собственици на шедьоври от грандиозно намерените над 1400 творби.
Срещу Германия имаше множество международни обвинения заради прекалено бавното популяризиране на откритите произведения на изкуството, сред които са творби на Матис, Роден и Делакроа. Оттогава правителството на канцлера Ангела Меркел е създало работна група и обещава да работи с еврейски адвокати и изкуствоведи, за да може бързо да се установи произхода на голяма част от намерените произведения.
"С публикуването на картините в „lostart.de”, произходът на събраните произведения на изкуството може да се установи възможно най-бързо и прозрачно”, споделя ръководителят на работната група. Досега обаче, само 25 творби са публикувани на сайта. Поради огромния и глобален интерес към тези произведения уеб страницата вече на няколко пъти се срина.
590-те произведения, които ще бъдат качени на сайта следващата седмица, са тези, за които се подозира, че са били купени по принуда от еврейските им собственици или ограбени от музеите след репресиите, които Адолф Хитлер налага върху авангардното изкуство, известно сред нацистите като „дегеративно”.
Мъжът, от който са иззети произведенията, е син на Хилдебранд Гурлит - един от най-крупните дилъри на изкуство, работещ за нацистите, които му нареждали да продава конфискуваните или плячкосани произведения в замяна на твърда валута. Корнелиум Гурлит, който в медиите се описва като ексцентричен самотник, официално е разследван за укриване на данъци и незаконно присвояване на активи.
Баварският министър на правосъдието каза в свое интервю, че се надява за "приятелско споразумение" с Гурлит. Цитирайки отговорността на Германия да се реваншира за тъмното минало на Гурлит, правосъдният министър намекна, че помагайки за връщането на откраднатите картини от времето на нацисткия режим, подсъдимият би си спечелил „уважение и признателност”.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар