НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Музеят „Метрополитън” представя изложбата „Сила: древното корейско царство от злато” (29.11.2013)

В древния свят корейското царство Сила (57 пр.н.е. – 935 г.) е било известно като „държава на златото”. Изложбата в музея „Метрополитън” в Ню Йорк представя забележителната история на царството, с помощта на над 100 уникални произведения на изкуството от злато, създадени между 400 г. и 800 г. Това е единствената по рода си изложба, която представя в целия блясък забележителните художествени постижения на едно малко царство, което се издига, става космополитно и в крайна сметка придобива контрол над голяма част от Корейския полуостров.

Изложбата е първата в западния свят, която се фокусира изключително върху изкуството на Сила. Сред акцентите са изящни одежди, открити от гробниците на царските особи и аристокрацията; уникални съкровища, направени на места, между Китай и Средиземноморието, пазещи се в Корея, както и будистки символи и реликви, интерпретиращи  пан-азиатския стил и местната естетика.

Царството Сила се издига в началото на пети век под властта на наследствена монархия. Днес то ни е познато, благодарение на откритите артефакти в днешния град Кенджу, който  през 2000 г. се присъединява към Списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство. Прочетете повече информация за ЮНЕСКО тук и тук.

Изложбата е разделена на три секции, като първата ни представя произведения от V и VI век, намерени във внушителните гробници, принадлежащи на кралски особи и аристокрация. Сред едни от най-интересните предмети са внушителна златна одежда, колан и корона – една от петте, намерени при разкопките на погребения. В тези предмети са преплетени образи, както от местната традиция, така и от евразийските степи.

Втората част на изложбата разкрива международния характер на културата на Сила. В нея са представени предмети от Китай, Черноморския регион, Централна Азия, както и Римската империя. Икономическият и културен обмен с Евразия продължава, и след като Сила обединява по-голямата част от Корейския полуостров през VII век, когато политическите връзки и търговията с династията Тан в Китай (618-907) поставят Сила в рамките на голямата мрежа на културни обмени между Изтока и Запада, който се характеризира с търговията на известния „Път на коприната”.

Изкуството на будизма в Сила е фокусът на третата и последна част на изложбата. Той е приет през 527 г., което напълно преобразява обществото и културата на Сила, предизвиквайки промени в погребалните обичаи и създаването на нови художествени традиции. Може би най-ярка визуална представа за тази промяна се крие в използването или повторното използване на златото. След като материалът веднъж е бил използван за императорски и лични накити, както е показано в първия раздел на експозицията, този ценен метал по-късно се използва предимно за създаване на будистко изкуство. 

В изложбата са включени няколко експоната, определени като „национални съкровища”, и някои предмети, които нямат паралели извън Корея, сред които бронзова скулптура на Буда в замислена поза, позната като „Национално съкровище № 83”.

Изложбата ще продължи до 23 февруари 2014 г.

Буда-Национално съкровище 79
Буда-Национално съкровище 79
Ваза
Ваза
Колан с орнаменти. 5 вк
Колан с орнаменти. 5 вк
Корона. Корея, кралство Сила. V век
Корона. Корея, кралство Сила. V век
Обици
Обици
Огърлица. Национално съкровище на Корея № 456
Огърлица. Национално съкровище на Корея № 456
Статия на Буда. Нацонално съкровище № 83
Статия на Буда. Нацонално съкровище № 83
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!