Множество изложби са изследвали ориентализма през XIX век в британското и френското изкуство, както и в по-ранни периоди, като венецианския Ренесанс. Въпреки това, се знае малко за влиянието на Ориента в руското изкуство в началото на ХХ век, и по-специално в руския авангард.
Изложбата в Палацо Строци във Флоренция е организирана от Джон Болт, експерт по славянска култура в Университета на Южна Калифорния и от Николета Мислер, професор по съвременно източноевропейско изкуство в Istituto Universitario Orientale в Неапол. Двамата се стремят да хвърлят малко повече светлина върху тази интересна и непозната тема в изкуството.
„Експозицията "Огън и лед: Руски авангард, Сибир и Изтока" представя безбройните влияния, които това изкуство въплъщава – от сибирските степи, мистицизъм, шаманство, примитивизъм, будизъм, японско и китайско изкуство и графика, както и източните и индийските системи на мисълта, като теософия, които са прониквали в съзнанието на интелигенцията в Русия по това време”, споделя кураторът на изложбата. Той добавя още: „Това е много плодотворен момент за изкуството на Русия. Там понятието „изток” включва Централна Азия и Индия, както и Далечния изток.”
„Отношението на руснаците по онова време не е било колониално, както в останалата част на Европа. Имало е повече толерантност и интелектуален интерес към тези места." споделя още Николета Мислер.
Творби от добре известни руски авангардни художници, като Казимир Малевич, Василий Кандински, Павел Филонов и Наталия Гончарова, са изложени наред с тези на по-малко известни руски творци, като Сергей Коненков, Николай Калмаков и Василий Ватагин, които не са строго смятани за авангардни художници.
"Неуместно е да смятаме, че в началото на ХХ век руското изкуство е било изключително авангардно: има много повече, което предстои да бъде разкрито”, споделя Болт за експозицията.
За изложбата повече от 90 творби са взети назаем от няколко големи руски институции, като Третяковската галерия в Москва и Държавния руски музей в Санкт Петербург, чийто заместник-директор, Евгения Петрова, изиграва ключова роля за реализирането на тази експозиция.
Изложбата ще продължи до 19 януари 2014 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар