Музеят „Ashmolean” в Оксфорд, Великобритания, е придобил една от най-големите частни колекции на модерно и съвременно китайско изкуство в света, която е и най-голямата частна колекция от произведения на китайско изкуство в Западния свят. Това е именно „Колекция Съливан”, завещана на музея от професор Майкъл Съливан (1916-2013), който почина през м. септември. Тя се състои от повече от 400 произведения на изкуството, които професор Съливан и съпругата му Коан започват да събират от 40-те години до неговата смърт. В колекцията са включени произведения на основните художници от края на ХХ век и съвременен Китай.
Голяма част от колекцията никога не е била показвана пред публика. Професор Майкъл Съливан е световен авторитет в областта на модерното китайско изкуство. Неговото проучване върху китайско изкуство през ХХ век (1959 г.) е първата книга, която повдига този въпрос. Трудовете му върху изкуството и археологията на Китай и Югоизточна Азия от 1960 г. са в резултат на множеството пътувания, които той предприема и контакти, които установява с художници и учени от тези страни.
Той е назначен за преподавател по азиатско изкуство в Колежа по ориенталски и африкански изследвания (SOAS) в Лондон, през 1960 г. и е професор по азиатско изкуство в Станфордския университет в периода 1966-1984г., през което време той е носител на стипендията „Christensen Chair” в тази дисциплина. Той комбинира работата си със страстта си към представяне на източното изкуство пред по-широка аудитория.
Когато Майкъл Съливан се оттегля в Оксфорд през 1985 г., той е най-изтъкнатия учен извън Китай по китайското изкуство на ХХ век. Продължава да пише и чете лекции до смъртта си, като месец преди това посещава Шанхай, за да стартира преводите на три от основните му трудове. През 2012 г. той е удостоен с наградата за върхови постижения на музея „American Friends of Shanghai Museum”. Тази награда, която се връчва веднъж на всеки две години, почита цялостния принос на професор Съливан към изучаването и запазването на китайското изкуство. С характерната за него щедрост, той използва средствата от награда за закупуване на предмет на изкуството за постоянните колекции на Ashmolean - т.нар. „Scholar’s Rock”, („камък на науката”, използван от китайските учени), датиращ от началото на 20-ти век.
Ключ към разбиранията на Майкъл Съливан към китайското изкуство, както и към колекционирането му, са приятелствата, които той създава с артисти както в Китай, така и в чужбина. Много от художниците, представени в колекцията, са били близки приятели и част от картините в колекцията му са били придобити като подаръци. Сред най-важните произведения са творби на Ци Байши (1864 - 1957), Джан Дакиан (1899-1983 г.) и Фу Баоши (1904-1964). Прочетете повече за тези автори тук и тук. Някои от творбите са били взети назаем и показвани през годините в музея Ashmolean, в стаите, посветени на Коан и Майкъл Съливан, които галерията отвори врати през 2000 г. През март 2014 г. музеят ще покаже нова селекция от произведения в малка възпоменателна изложба, наречена „Майкъл Съливан: Живот за изкуство и приятелство”.
Професор Кристофър Браун, директор на Ashmolean, споделя: „Майкъл Съливан е дългогодишен приятел и поддръжник на Ashmolean и благодарение на неговата предвидливост и щедрост, ние получихме тази забележителна колекция. В музея ще бъдат представени картини от колекцията му на ротационен принцип. Хиляди посетители и изкуствоведи от цял свят ще имат възможността да се запознаят и използват произведенията за техни изследвания, преподаване и научни цели.”
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар