Миналата седмица латвийците отбелязаха началото на мандата на Рига, като една от двете европейски столици на културата, с емоционална церемония, напомняйки за борбата на балтийските държави за независимост от СССР през 1989 г. Близо 15 000 души не се уплашиха от минусовите температури, за да образуват "верига от любители на книгата", заемаща повече от два километра в столицата. Това е директна препратка към Балтийския път, когато около два милиона демонстранти образуват жива човешка верига в цяла Литва, Латвия и Естония.
На събитието миналата седмица, хората във веригата си предаваха книги от съществуващата вече 150 години Национална библиотека на Рига, до другата страна на река Даугава, където се намира новото крило на библиотеката, което предстои да отвори врати през м. август. Организаторът на събитието – Аива Розенберг споделя, че събитието има силно изразено символично значение за латвийците.
"Хората, които стояха в Балтийския път, си припомняха онова познато чувство, когато си рамо до рамо с напълно непознати", споделя Розенберг пред агенция „Франс прес”. "Хората, които вземат участие във веригата от книги, и които са готови да стоят на това място, в един студен зимен ден, го приемат присърце. Ние буквално се изправяме в името на културата”. Ние сме нация от четящи хора”, коментира 61-годишен жител на Рига.
Въпреки това, не всички граждани на Рига са ентусиазирани относно това ново съоръжение. Преди години, кметът Нилс Ушаковс е свързал триъгълната сива сграда, проектирана от латвийско-американския архитект Ганар Биркет, и струваща повече от 166 000 000 евро, с един гигантски супермаркет.
"Преди, от мястото, където живея, се откриваше красива гледка към Стария град и реката. Сега единственото, което виждаме е библиотеката”.
Сред акцентите от културната програма на Рига, която дели титлата „европейска столица на културата” с Умеа (град в северна Швеция), са новата постановка на операта на Вагнер „Ренци”, чийто първи две действия са написани, докато великият композитор е живял в Рига.
Повече за събитията в европейската столица на културата за 2013 г., Марсилия и Екс ан Прованс, може да прочетете тук.
Български град ще приеме мандата, като столица на културата през 2019 г., и ще го сподели с град в Италия. Градовете, които ще бъдат номинирани за „европейски столици на културата” предстои да бъдат избрани.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар