Картините, които включват червен цвят имат повече шансове да достигнат високи цени, твърди експертът на „Сотбис” за модерно и съвременно изкуство Шайън Уестфол. Според нея, колекционерите откликват емоционално на червения цвят, а това се отразява доста добре на артпазара.
Червеното учавства в четирите най-значителни произведения на предстоящия търг на „Сотбис” и съответно, цените им са подобаващо високи. На 12 февруари в Лондон ще бъде разиграна картината на Герхард Рихтер „Жезъл” с начална цена 15 млн. паунда. Друг хит на търга е „Мао” (на червен фон) на Анди Уорхол с очаквана цена между 5 и 7 млн. паунда , както и ярко червена рабта на Алберто Бури, кръстена „Розова пластика” (Rosso Plastica) за 3 млн. паунда. Можете да прочетете повече за пазара на произведения на Анди Уорхол и любопитни факти за него тук и тук. Картина без заглавие на Си Туомбли, която често е описвана като „най-червената от всичките му работи” пък се предлага за 7млн. паунда.
„Това е цветът, който всички носим във вътрешността на телата си, който плува в нашите вени” – казва един от най-известните съвременни скулптори Аниш Капур.
Значението на червената багра за пазара бе забелязано първо при продажбите на произведения на Пит Мондриан. Творбите му, включващи вълшебната багра са най-желани от колекционерите. Преди година „Сотбис” постави рекорд за творби на модерниста, като продаде за 12 млн. долара неговата „Композиция с червено, жълто и синьо”.
Според експерта на „Кристис” Брет Горви, червеното е най-рентабилният цвят в изкуството. Доказателство за това е и рекордът за 2011 г. – картината „Червено, оранжево, жълто” на Марк Ротко, продадена за 86,9 млн. долара. Четири от петте най-скъпи творби на Герхад Рихтер също включват този цвят.
Филип Хук от „Сотбис” твърди, че червеното има необикновена сила, защото прави живописта едновременно пикантна и въздействаща. „Червеното е най-емоционалният цвят в изкуството” – твъди Шайън Уестфол. В Китай дори се смята, че баграта носи късмет. Според нея финансовият успех на червеният цвят в последните години трябва да се търси именно в нашествието на китайски колекционери на пазара. „Купувачи от Азия все по-активно участват в нашите търгове. Дори да не спечелят някое произведение, тяхната игра определено вдига цените”-обяснява Уестфол.
Испански художник изненада столичани със стенопис на тема "Витоша"
Бой Джордж дебютира със свои произведения на изкуството
Скандалният банан на Маурицио Кателан ще бъде продаден в Sotheby’s. Оценката е 1 милион долара
Историята на Grand Palais в пет исторически изложби
Добавете коментар