В района на ивицата Газа е открита бронзова скулптура на Аполон - висока, колкото естествената фигура на мъж. Според The Independent откриването на 500-килограмова статуя е обявено от местен рибар. Той я изтеглил от морето през август 2013 г., но широкото популяризиране на откритието идва точно сега.
Рибарят намерил скулптурата в плитчини на разстояние около 100 метра от брега, в близост до границата с Египет. С роднините си я придърпал към брега и транспортирал с магарета. Бронзовата скулптура, изобразяваща голия гръцки бог, наведен в посока към дясната си ръка, не била съхранявана правилно, нито пазена като ценност.
Рибарят и брат му отсекли един пръст на статуята да видят чрез златари дали творбата е направена от благородни метали. Рибарят се надявал да продаде намереното произведение за 500 хиляди долара. Но поради факта, че работата е била публикувана в Интернет сайтове, за нея е научило ръководството на радикалното движение Хамас, което контролира тази територия.
Полицията конфискувала статуята и започнало наказателно разследване за незаконен опит за продажба на културна стойност. Докато продължават юридическите дела, скулптурата не се показва. Експертите могат да съдят за възрастта и произхода на скулптурата на Аполон само за няколко снимки с ниско качество.
Предполага се, че тя е бил създадена между V и I век пр. Хр . Според историка и археолога Жан-Мишел дьо Естрагон все още е рано да се правят точни научни изводи. "Това е все едно да питаме за цената на "Мона Лиза ", която е уникална и безценна "- казва ученият .
Тъй като статуята е изработена от бронз вместо от камък или мрамор, учени предполагат, че тя може да бъде част от храмов комплекс или дворец. Газа е един от най-старите градове в света (основан около 3000 г. пр.н.е.), понесъл нашествия от асирийците , египтяните , римляните , византийците и кръстоносците .
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар